Jak urządzić korytarz?

/
Potrzebujesz ok. 6 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzając mieszkanie czy dom, wiele osób skupia się na głównych pomieszczeniach, zapominając nieco o korytarzu. Tymczasem jest to bardzo ważna przestrzeń, gdyż przedpokój wpływa na pierwsze wrażenie, jakie zostanie wywarte na gościach. Powierzchnia musi być także funkcjonalna, by ułatwić domownikom przygotowanie się do wyjścia, a po powrocie sprawić, iż rozgoszczenie się w przestrzeni mieszkalnej będzie bardzo proste. O czym należy zatem pamiętać przy aranżacji korytarza? 

Szafa i wieszaki na ubrania

Oczywiście jest to pomieszczenie, w którym koniecznie trzeba przygotować miejsce do przechowywania ubrań. Najlepiej jeżeli będzie to obszerna szafa, w której można chować odzienia na różne warunki panujące na zewnątrz. Korytarz często jest jednak powierzchnią o dość ograniczonym metrażu oraz wąską. Nie zawsze będzie zatem możliwość wstawienia tam dużego gabarytowo mebla. W takich sytuacjach warto wykorzystać natomiast drzwi przesuwne dwuskrzydłowe i odgrodzić nimi specjalną wnękę na ubrania. To bardzo funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ w odróżnieniu od drzwiczek uchylnych, nie będą też zabierały przestrzeni użytkowej i stanowiły problemu, gdy w przedpokoju zgromadzi się kilka osób.

Dobrze jest zadbać o to, by w takiej wnęce znalazło się miejsce na odwieszenie kurtek czy płaszczy, ale też rozsądnie jest wydzielić tam półeczki, na które będzie można odłożyć szaliki, czapki czy inne mniejsze elementy odzieży. Jeżeli w korytarzu zupełnie nie ma miejsca na szafę, optymalnym wyborem pozostają wieszaki. Dostępne są ozdobne modele stojące lub po prostu niewielkie haczyki, które umieszcza się na ścianie. Jest to wariant, który nie będzie może aż tak praktyczny i pojemny jak szafa, lecz wciąż pozwoli na odwieszenie tam wierzchniego odzienia, zarówno dla domowników, jak i oczywiście gości. Będzie to zdecydowanie wygodniejsze niż konieczność zabierania ze sobą kurtki do pomieszczeń nieprzechodnich. 

Lustro

W korytarzu na pewno musi się znaleźć lustro, które powinno być umieszczone na ścianie prostopadłej do drzwi wejściowych. Najlepiej zdecydować się na wysoki model, natomiast pewnym minimum będzie zwierciadło, w którym można przeglądać się od pasa w górę. Taki element pełni przede wszystkim funkcje użytkowe. Przed wyjściem z domu, każdy sprawdza jeszcze jak wygląda, a więc czy wszystkie ubrania właściwie leżą na ciele i jak ułożyła się nakładana czapka czy szalik. Jeśli takie wyposażenie znajdzie się w przedpokoju, to można dokonać takiej weryfikacji bezpośrednio przed opuszczeniem powierzchni mieszkalnej. Eliminuje to konieczność zdejmowania butów, by udać się jeszcze do sypialni czy łazienki, gdzie z pewnością także znajdują się lustra.

Będzie to także przydatne dla gości, którzy po zdjęciu wierzchniego odzienia, mogą się upewnić czy znajdująca się pod spodem stylizacja wciąż jest nienaganna i ewentualnie ją poprawić. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na kwestie dekoracyjne. Lustro dobrze prezentuje się na ścianie i optycznie powiększa przestrzeń. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ korytarz nie jest zwykle zbyt obszerny, więc bez takiego elementu, może się wydać jeszcze mniejszy i nie zrobi dobrego wrażenia, po przekroczeniu progu domu czy mieszkania. W ramach oszczędzania miejsca, niektórzy decydują się także na zwierciadła umieszczone na skrzydłach znajdującej się w przedpokoju szafy.

Miejsce na buty i akcesoria

Absolutnie obowiązkowym elementem wyposażenia korytarza, jest mebel przeznaczony do schowania w nim butów. Dostępne są tutaj różne rozwiązania, uzależnione w dużej mierze od preferencji domowników, ale i dostępnej powierzchni. Ciekawym rozwiązaniem jest choćby szafka na buty narożna, która pozwoli zagospodarować często pusty róg tego pokoju. Czasem na buty poświęcone są także dolne segmenty w samych szafach. Meble na obuwie występuje w wersjach zamykanych lub w formie otwartych półek. Bez względu na dokonany wybór, jest to bardzo potrzebne miejsce w przedpokoju, które umożliwia przechowywanie butów w uporządkowany i elegancki sposób. To niezwykle istotne, gdyż porozrzucane chaotycznie obuwie będzie nie tylko źle się prezentowało, ale też utrudnia samo przechodzenie korytarzem, gdyż o takie rzeczy można się łatwo potknąć. Posiadanie takiej szafki ułatwia też utrzymanie porządku. Na podeszwach często znajdują się pewne zabrudzenia pochodzące z zewnątrz, które nie przeniosą się przez to na cały obszar korytarza.

Poza miejscem na buty, rozsądnie jest także zaaranżować jakieś meble do przechowywania podstawowych akcesoriów. Z pewnością warto zaopatrzyć się w stojak na parasole. Przydatny będzie także mały stolik, na który można odłożyć torebkę, portfel czy klucze. Można przy tym sięgnąć po elegancką konsolę, która będzie nie tylko użyteczna, ale też doskonale się prezentuje i podniesie walory estetyczne wnętrza. Oprócz tego jeżeli w korytarzu znajduje się wystarczająca ilość miejsca, dobrym pomysłem będzie umiejscowienie tak jakiegoś siedziska. Taki mebel znacznie ułatwi zakładanie butów, a przy okazji zawsze jest także powierzchnią, na którą można odłożyć choćby siatkę z zakupami.

Oświetlenie

Trudno wyobrazić sobie coś gorszego niż wchodzenie do domu przez ciemny przedpokój. Nie tylko utrudnia to samo przechodzenie, ale też wprowadza od razu nieprzychylny nastrój do całego domostwa. Z pewnością warto zadbać o górną lampę i uzupełnić ją także o elementy oświetleniowe umieszczone na ścianach. Dobrym pomysłem będą również kinkiety znajdujące się bezpośrednio przy lustrze, dzięki czemu łatwiej będzie się w nim także przeglądać. W kontekście naturalnego dopływu światła, w przedpokojach rzadko jest okazja na umieszczenie tam choćby niewielkiego okna. Jeśli korytarz jest zamknięty, to rozsądnym wyborem będą przeszklone drzwi, które prowadzą do widnego pokoju, dzięki czemu przedostanie się przez nie choć trochę naturalnego światła. Coraz częściej można się także spotkać z koncepcją otwartego przedpokoju, który łączy się choćby z salonem. Daje to bardzo reprezentatywny i ciekawy efekt, ułatwiając też witanie gości przy większych spotkaniach. Przy takiej koncepcji należy jednak pamiętać, że w przedpokoju trzeba wtedy zastosować podobne materiały wykończeniowe, kolory oraz styl mebli, jak w strefie dziennej, żeby obie powierzchnie tworzyły spójną całość.

Wykończenie ścian

Wreszcie ważnym aspektem jest samo wykończenie ścian w przedpokoju. Jest to obszar zdecydowanie bardziej narażony na zabrudzenia niż w innych pomieszczeniach. Powinny być zatem pokryte farbą odporną na ścieranie, którą można wielokrotnie zmywać czy nawet intensywniej szorować. Można się również zdecydować na ładne płytki lub boazerię. Warto utrzymać jasną kolorystykę, która rozweseli i optycznie powiększy ten obszar. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie usługi oferują biura rachunkowe?
Jakie usługi oferują biura rachunkowe?
Każda firma oficjalnie zarejestrowana na rynku jest zmuszona do przestrzegania przepisów i wypełniania obowiązków nałożonych na nią przez prawo. Jednym […]
Co zabrać w delegację?
Co zabrać w delegację?
Delegacja to służbowy wyjazd organizowany, który za zadanie ma dokształcać pracowników, powodować lepszą integrację czy umożliwiać zdobywanie nowej wiedzy i […]
Czemu poświęcone powinny być pierwsze lekcje języka obcego ?
Nauka języka polskiego jako obcego jest dla cudzoziemców nie lada wyzwaniem. Rozbudowana fleksja, trudna wymowa, skomplikowana gramatyka i szerokie słownictwo […]