Czasy gdy użytkowanie samochodu wymagało jego zakupu na własność, właśnie odchodzą. Dzięki temu można zrezygnować z bardzo długich lat zbierania pieniędzy na wymarzone auto, bądź brania go na kredyt, którego uzyskanie związane jest często ze sporymi problemami. Rozwiązaniem jest wybranie jednej z dwóch form użytkowania auta, którymi są leasing oraz wynajem długoterminowy. Każda ma swoje zalety i wady, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się im i zbadać, która lepiej nadaje się dla użytkownika prywatnego.
Leasing działa podobnie jak kredyt, jednak są pewne odstępstwa. Przede wszystkim musimy mieć pewien wkład własny, to znaczy środki które wpłacimy na początku okresu trwania umowy. Jest to zazwyczaj kilkanaście procent wartości auta. Następnie płacimy swoiste raty miesięczne, przez cały okres umowny. Gdy ten minie, możliwe są dwie drogi. Albo kończymy współpracę z danym leasingodawcą i wykupujemy auto za pozostałą część jego wartości, albo podpisujemy nową umowę i zwracamy stary samochód. W Polsce istnieje całe mnóstwo leasingodawców, na przykład takich jak Idea Getin Leasing Bydgoszcz to jedno z miast, gdzie świadczą one swoje usługi.
Ostatnio popularności nabiera zupełnie nowa forma użytkowania aut, którą jest wynajem długoterminowy. Wynajmującym auto mogą być różne podmioty i instytucje, na przykład banki, podobnie jak w przypadku leasingów. Fundamentalną różnicą jest jednak to, że przy wynajmie nie wpłacamy żadnej zaliczki na początku, a gdy okres umowy minie zawsze zwracamy pojazd wynajmującemu. Raty miesięczne są wyższe niż przy leasingu, jednak nie musimy płacić za naprawy, ubezpieczenie, przeglądy i tak dalej.