Obydwa z wyżej wymienionych olejów pochodzą z roślin występujących w Polsce. Wiesiołek charakteryzuje się żółtymi kwiatami, które na noc się zamykają. Można go spotkać wiosną i latem na łąkach oraz polach. Ostropest z kolei pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, a w Polsce uprawiany jest na Kujawach, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. Nie ma dużych wymagań glebowych, dlatego często można go spotkać dziko rosnącego. Z obydwóch roślin wytwarza się wartościowe oleje, które mają niemałe znaczenie dla ludzkiego zdrowia.
Olej z wiesiołka tłoczony na zimno posiada w swoim składzie liczne nienasycone kwasy tłuszcze z grupy gamma, a także wiele minerałów, tj. wapń, magnez, cynk i selen. Dzięki takiemu składowi ma doskonałe właściwości prozdrowotne. Stosuje się go w walce z miażdżycą, ponieważ skutecznie obniża parametry lipidowe. Jego stosowanie ogranicza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej oraz zawału. Dla kobiet jest szczególnie polecany, gdyż łagodzi objawy napięcia przedmiesiączkowego i przeciwdziała migrenom.
Skuteczny jest tylko ten tłoczony na zimno, na zimno także musi być spożywany. Dzięki kompleksowi zawartych w nim flawonolignanów ma duży wpływ na regenerację wątroby i wspomaga jej pracę. Pozytywnie wpływa na metabolizm organizmu, skutecznie go odtruwając i działając przeciwzapalnie. Co więcej, wspiera leczenie cukrzycy.
Chcąc wyposażyć się w wysokiej jakości i w 100% naturalny produkt, poleca się zajrzeć na stronę: https://oleoteka.pl/nasze-oleje/29,olej-z-ostropestu.