Środki do konserwacji drewna to substancje chemiczne, które są nakładane na drewno, aby chronić je przed gniciem, atakami owadów i innymi formami zniszczenia. Środek konserwujący może mieć postać płynną lub stałą, w zależności od rodzaju obrabianego drewna. Ogólnie rzecz biorąc, proces ten polega na wstrzyknięciu środka chemicznego do pnia drzewa, tak aby przedostał się on do całego drzewa.
Większość ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, ale wszystkie gatunki drewna w końcu zgniją, jeśli nie zostaną poddane działaniu środka konserwującego. Nawet jeśli masz drogą podłogę z twardego drewna, nadal będziesz musiał stosować impregnat co 5-10 lat, aby zachować jej wygląd.
Istnieją dwa główne rodzaje środków do konserwacji drewna: rozpuszczalne w wodzie i na bazie oleju.
Impregnaty rozpuszczalne w wodzie są łatwiejsze do zastosowania i zazwyczaj kosztują mniej niż impregnaty olejowe, ale nie wnikają głęboko w pory drewna, tak jak impregnaty olejowe. Oznacza to, że zabiegi rozpuszczalne w wodzie mogą nie trwać tak długo, jak te na bazie oleju, zanim będą wymagały ponownego zastosowania.
Środki takie na bazie oleju są zazwyczaj bardziej skuteczne w zabijaniu owadów niż te rozpuszczalne w wodzie (dlatego niektórzy właściciele domów wolą używać ich do zwalczania szkodników). Świetnie też się sprawdzają jako olej do blatów kuchennych, zapewniając im bardzo wysoką odporność na zabrudzenia, plamy, uszkodzenia mechaniczne czy zadrapania.