Profesjonalnie zaprojektowany garaż ułatwia codzienne funkcjonowanie. Może być też praktycznym schowkiem na różne rodzaje dobytku. Jak go zbudować?
Dysponujący dużą działką mogą postawić garaż w pewnej odległości od domu. Zaletą takiego rozwiązania jest dłuższy, bardziej efektowny podjazd. Nie trzeba też decydować się na bramy uchylne. Takie rozwiązania dostosowuje się do małych działek i krótkich podjazdów. W garażu oddalonym od głównego budynku mieszkalnego sprawdzi się natomiast klasyczny napęd do bram skrzydłowych. Bez względu na odległość dzielącą zabudowania, warto zachować stylistyczną spójność. W praktyce oznacza to wykorzystanie podobnego materiału budowlanego, zbliżonej kolorystyki i formy. Błędem byłoby na przykład postawienie blaszanego garażu obok domu wzorowanego na tradycyjnym dworku. Tak samo, jak drewniana dobudówka nie pasuje do nowoczesnej nieruchomości.
Bramę garażową można otwierać samodzielnie, ale automatyzacja tego procesu bardzo ułatwia korzystanie z pomieszczenia. Zwłaszcza w mroźne czy deszczowe dni. Konsumenci bardzo szybko przyzwyczajają się do napędu do bramy garażowej i nie wyobrażają sobie życia bez niego. Innym przydatnym dodatkiem może być ocieplenie drzwi. Takie rozwiązanie jest wskazane, zwłaszcza gdy garaż przylega do budynku głównego i ma być integralną częścią domu. Coraz częściej działa tam ogrzewanie, więc tym bardziej wskazane jest rozważenie ocieplenia ścian oraz samej bramy. Nawet jeżeli planuje się samodzielną budowę garażu, warto skonsultować swoje założenia z fachowcem. Podpowie, na co zwracać szczególną uwagę.