Rozrusznik w samochodzie pełni funkcję urządzenia uruchamiającego silnik. By dobrze spełniał swoją funkcję, ten element pojazdu musi być odporny na takie elementy jak: sprężanie czynnika roboczego w cylindrach, zasysanie mieszanki paliwowej, tarcie tłoków o powierzchnię cylindrów, tarcie w łożyskach wału silnika, opory związane z pracą mechanizmów pomocniczych. Te czynniki sprawiają, że rozrusznik jest jednym z bardziej podatnych na awarię elementem w samochodzie. Na stronie https://www.shop.bendiks.pl/ można znaleźć sprawdzone modele rozruszników oraz alternatorów gwarantujących niezawodność podczas najcięższych warunków pogodowych.
Istnieje kilka typów rozruszników i choć nie każdy z nich jest wykorzystany w samochodzie, to warto wiedzieć o ich istnieniu.
1. Rozrusznik elektryczny jest najbardziej pospolitym typem rozrusznika. Znajdziemy go w takich urządzeniach jak kosiarki spalinowe, skuter a samochód. Poprzez przekręcenie kluczyka lub naciśnięciu przycisku, generowane jest napięcie, które za pośrednictwem mechanizmu sprzęgającego przekazuje energię na szczotki węglowe.
2. Rozrusznik pneumatyczny jest wykorzystywany w autach z silnikiem Diesla. Sprężone powietrze generowane przez rozrusznik skierowane jest na łopatki koła zamachowego również będącego częścią rozrusznika, co powoduje, że łopatki zaczynają się rozpędzać.
3. Dynamostarter jest szczególnym rodzajem startera, który stosowany jest w lokomotywach spalinowych z przekładnią elektryczną. Ten typ rozrusznika jest wielobiegunowym silnikiem szeregowo-bocznikowym łączącym funkcje prądnicy i rozrusznika.