Jaką funkcję w samochodzie pełni rozrusznik?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rozrusznik w samochodzie pełni funkcję urządzenia uruchamiającego silnik. By dobrze spełniał swoją funkcję, ten element pojazdu musi być odporny na takie elementy jak: sprężanie czynnika roboczego w cylindrach, zasysanie mieszanki paliwowej, tarcie tłoków o powierzchnię cylindrów, tarcie w łożyskach wału silnika, opory związane z pracą mechanizmów pomocniczych. Te czynniki sprawiają, że rozrusznik jest jednym z bardziej podatnych na awarię elementem w samochodzie. Na stronie https://www.shop.bendiks.pl/ można znaleźć sprawdzone modele rozruszników oraz alternatorów gwarantujących niezawodność podczas najcięższych warunków pogodowych.

Rodzaje rozruszników 

Istnieje kilka typów rozruszników i choć nie każdy z nich jest wykorzystany w samochodzie, to warto wiedzieć o ich istnieniu.

1. Rozrusznik elektryczny jest najbardziej pospolitym typem rozrusznika. Znajdziemy go w takich urządzeniach jak kosiarki spalinowe, skuter a samochód. Poprzez przekręcenie kluczyka lub naciśnięciu przycisku, generowane jest napięcie, które za pośrednictwem mechanizmu sprzęgającego przekazuje energię na szczotki węglowe.

2. Rozrusznik pneumatyczny jest wykorzystywany w autach z silnikiem Diesla. Sprężone powietrze generowane przez rozrusznik skierowane jest na łopatki koła zamachowego również będącego częścią rozrusznika, co powoduje, że łopatki zaczynają się rozpędzać.

3. Dynamostarter jest szczególnym rodzajem startera, który stosowany jest w lokomotywach spalinowych z przekładnią elektryczną. Ten typ rozrusznika jest wielobiegunowym silnikiem szeregowo-bocznikowym łączącym funkcje prądnicy i rozrusznika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Meble, na które warto wydać więcej pieniędzy
Meble, na które warto wydać więcej pieniędzy
Nasze mieszkanie jest dla nas niczym gniazdko, do którego wracamy. Chcemy, by wyglądało ono przytulnie i swojsko, a zarazem nie […]
Dlaczego dozownik mydła jest istotnym przedmiotem w łazience?
Dlaczego dozownik mydła jest istotnym przedmiotem w łazience?
Dozownik do mydła to ważny przedmiot w łazience. Jest on używany do dozowania mydła w płynie, balsamów i innych powiązanych […]
Obróbka żeliwa – jakie są dostępne metody?
Obróbka żeliwa – jakie są dostępne metody?
Żeliwo to stop odlewniczy składający się z węgla i żelaza. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością mechaniczną, ponadprzeciętną odpornością na ścieranie […]