Jaką funkcję w samochodzie pełni rozrusznik?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Rozrusznik w samochodzie pełni funkcję urządzenia uruchamiającego silnik. By dobrze spełniał swoją funkcję, ten element pojazdu musi być odporny na takie elementy jak: sprężanie czynnika roboczego w cylindrach, zasysanie mieszanki paliwowej, tarcie tłoków o powierzchnię cylindrów, tarcie w łożyskach wału silnika, opory związane z pracą mechanizmów pomocniczych. Te czynniki sprawiają, że rozrusznik jest jednym z bardziej podatnych na awarię elementem w samochodzie. Na stronie https://www.shop.bendiks.pl/ można znaleźć sprawdzone modele rozruszników oraz alternatorów gwarantujących niezawodność podczas najcięższych warunków pogodowych.

Rodzaje rozruszników 

Istnieje kilka typów rozruszników i choć nie każdy z nich jest wykorzystany w samochodzie, to warto wiedzieć o ich istnieniu.

1. Rozrusznik elektryczny jest najbardziej pospolitym typem rozrusznika. Znajdziemy go w takich urządzeniach jak kosiarki spalinowe, skuter a samochód. Poprzez przekręcenie kluczyka lub naciśnięciu przycisku, generowane jest napięcie, które za pośrednictwem mechanizmu sprzęgającego przekazuje energię na szczotki węglowe.

2. Rozrusznik pneumatyczny jest wykorzystywany w autach z silnikiem Diesla. Sprężone powietrze generowane przez rozrusznik skierowane jest na łopatki koła zamachowego również będącego częścią rozrusznika, co powoduje, że łopatki zaczynają się rozpędzać.

3. Dynamostarter jest szczególnym rodzajem startera, który stosowany jest w lokomotywach spalinowych z przekładnią elektryczną. Ten typ rozrusznika jest wielobiegunowym silnikiem szeregowo-bocznikowym łączącym funkcje prądnicy i rozrusznika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Z jakich elementów składają się papierosy?
Palenie papierosów to przyjemność, z którą wielu ludzi nie potrafi się rozstać. Niestety rosnące ceny złożone z kosztów akcyzy oraz […]
Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?
Jak wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne?
Znajomość swojego dziennego zapotrzebowania na kalorie pozwala na racjonalne odżywianie się oraz efektowne zrzucanie wagi. Nadmiar kalorii, który przyjmowany jest […]
Eleganckie suknie ślubne
Eleganckie suknie ślubne
Organizując ślub i wesele w eleganckim stylu, należy pamiętać o spójności. Wytworne menu, szykowne zaproszenia i gustowne dekoracje to nie […]