Kotłownia jako wydzielone pomieszczenie jest wymagana w domach ogrzewanych węglem, drewnem czy ekogroszkiem. Zwykle nie ma takiej konieczności tylko w przypadku posiadania pieca gazowego. Kotłownia powinna być wykonana zgodnie z przepisami budowlanymi i dostosowana do typu pieca, który się w niej znajduje. Warto wiedzieć, że kotłownia może zostać zaaranżowana w rozmaity sposób, o czym wspominają między innymi na stronie http://www.hmi.info.pl/oferta/twoja-kotlownia/.
Kotłownia zwykle znajduje się w piwnicy lub na parterze domu, skąd można łatwo rozprowadzić instalację grzewczą. Osobnej kotłowni lub wydzielonego pomieszczenia technicznego wymagają piece o mocy od 30 do 60 kW. Powierzchnia kotłowni powinna wynosić 6 m3 w przypadku kotłów z zamkniętą komorą spalania, jednak standardowo powierzchnia kotłowni powinna wynosić 8 m3. W domach modernizowanych wysokość pomieszczenie to minimum 1,9 metra, natomiast w obiektach nowo budowanych – 2,2 metra. W kotłowniach konieczne jest posiadanie wentylacji grawitacyjnej, natomiast warto pomyśleć również o wykonaniu wentylacji mechanicznej w Szczecinie. W tym mieście jest wiele firm, które mogą zająć się profesjonalnym wykonaniem kotłowni, zgodnie z przepisami.
Jeszcze przed wykonaniem projektu domu, warto wybrać typ ogrzewania. Może to znacznie ułatwić późniejsze wykonanie kotłowni zgodnie z przepisami. Same kwestie techniczne to jednak nie wszystko. Kotłownie należy wykończyć materiałami niepalnymi, które są łatwe do utrzymania w czystości. Dobrym pomysłem jest również zakup czujnika czadu.