Najczęściej popełniane błędy podczas uszczelnienia silikonem

Silikon to materiał powszechnie dostępny i często używany również przez absolutnych laików. Rodzi to często pewne komplikacje i błędy, których można by było z łatwością uniknąć. Choć wszelkiego rodzaju silikony to doskonałe środki uszczelniające. Nie wszystkie nadają się do każdego typu powierzchni. Stosując natomiast niewłaściwy, często możemy doprowadzić do tego, że niczego nie uszczelnimy. W przypadku słabej jakości produktu zostaniemy narażeni na dodatkowe koszty wymiany. Dlatego warto jest zapoznać się przed pracą z informacjami na opakowaniu oraz upewnić się, że właściwie stosujemy np. silikon szklarski albo budowlany.

Najróżniejsze rodzaje silikonów

Do różnych prac przeznaczone są odmienne typy klejów silikonowych. Co prawda w marketach budowlanych najczęściej spotykamy ten uniwersalny, jednak nie jest on najmocniejszy i nadaje się tylko do prostych i bardzo podstawowych prac na niezbyt dużych i ciężkich elementach. Zupełnie inna zasada dotyczy silikonów profesjonalnych, które dedykowane są do konkretnych prac. Są one bardzo mocne, ale jedynie w przypadku, kiedy użyje się ich prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem.

Silikony profesjonalne, to m.in. silikon szklarski, dekarski, sanitarny czy budowlany. Różnią się one parametrami, odpornością na temperatury i wilgoć, a także na ściskanie czy nawet plastycznością po wyschnięciu. Dzieje się tak dlatego, że muszą uszczelnić zupełnie różne materiały, od szkła i plastiku zaczynając, poprzez drewno i płyty osb, kończąc na betonie oraz żelbetonie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − sześć =