W domowych warunkach korzystamy przede wszystkim z filamentu PLA. Jest on idealny do domowych drukarek 3D oraz typowych projektów, jakie za ich pomocą przygotujesz. Dla bardziej wymagających realizacji stosuje się filament PETG, wysoce wytrzymały oraz odporny na oddziaływania fizyczne. Jest to filament przeznaczony między innymi do projektów przemysłowych, w których liczy się nie tylko możliwość swobodnego kształtowania filamentu, ale również jego wytrzymałość po zeszkleniu.
PETG jest połączeniem klasycznego filamentu PLA oraz dodatków – przede wszystkim glikolu. Powstały w ten sposób materiał jest elastyczny i łatwy w obróbce. W porównaniu do innych filamentów PETG odznacza się jednak zwiększoną odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Po zaschnięciu wydruki PETG można swobodnie wiercić, przekłuwać oraz poddawać innym oddziaływaniom, bez obaw o ich trwałość. O ile wydruki PLA pękają przy kontakcie z wiertłem, to wydruki PETG pozostają nienaruszone.
Filament PETG nadaje się do przeprowadzania dużych i rozbudowanych projektów. Niezależnie od ilości i rozmiarów przygotowanych wydruków, filament pozostanie bezwonny oraz nietoksyczny, nie powodując żadnych nieprzyjemnych doznań. Z tych powodów PTEG stosuje się niekiedy także w realizacji bardziej amatorskich projektów – przygotowywanych w domowych garażach lub warsztatach.
Użytkowanie PETG jest proste. Oczywiście, przed aplikacją należy upewnić się, czy Twój sprzęt obsługuje ten typ filamentu. Wybierając sam, filament warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych parametrów. Temperatura topnienia (220-250 stopni C) powinna odpowiadać parametrom pracy sprzętu. Ponadto warto upewnić się, czy producent filamentu zaleca jego schładzanie po zakończeniu wydruku.