Pomysły na aranżację klasycznego salonu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenie klasycznego salonu to z pozoru łatwe i niewymagające szczególnego zmysłu dekoratorskiego zadanie. W odróżnieniu od ścisłych reguł panujących przy aranżacjach wnętrz skandynawskich, czy rustykalnych, klasyczny salon pozwala na większą swobodę podczas wyboru farb ściennych, mebli i dekoracji. Nie oznacza to jednak, że każde, dowolne urządzone pomieszczenie może nosić miano tradycyjnego. Oto kilka pomysłów na aranżację wnętrza w stylu klasycznym, które pomogą zrozumieć najważniejsze założenia omawianej estetyki. 

Wyposażenie na pierwszym planie

W salonie urządzonym według tradycyjnego zamysłu nie może zabraknąć szlachetnych materiałów. Mile widziane są wówczas drewniane meble, czy bogato zdobione tkaniny o wysokiej jakości. Klasyczny salon dopełniony jest w stu procentach, dlatego poza meblami istotną rolę grają tu dekoracje. Elementy znajdujące się w pomieszczeniu wspólnie powinny tworzyć jedność, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i formę. Tradycja kojarzy się bowiem ze swego rodzaju wyszukaniem i to właśnie niezwykłego gustu wymaga koncepcja stworzenia salonu klasycznego. 

Szczegółowe zaplanowanie zagospodarowania przestrzeni powinno stanowić wyjście do wykonania finalnej aranżacji. W omawianym wnętrzu nie może być mowy o bezużytecznej przestrzeni, lecz niemal każdy rzut oka powinien kierować uwagę obserwatora na ciekawe elementy dekoracyjne, czy interesujące wyposażenie. We wnętrzu bardzo ważne będą miękkie kanapy z puszystymi poduszkami, przytulne dywany, a także lampy do salonu w wiszącej i stojącej wersji. Na ścianach nie może zabraknąć obrazów lub fotografii wykończonych za pomocą oryginalnych gzymsów.

Aranżacja zgodna z klasyką

Czy opisywana koncepcja wnętrza wymaga poniesienia wielkich nakładów finansowych? Otóż nie! Najprostszy salon w klasycznym stylu urządzić można za mniej, niż się wydaje, a pomocne w tym będą… targi i sklepy z antykami. W pomieszczeniu mile widziane są masywne szafy drewniane oraz duże stoły do jadalni. Te z kolei idealnie komponują się z krzesłami, których obicia w stonowanych barwach będą dodatkowo zdobione złotymi lub srebrnymi nitkami. W salonie nie można zapomnieć o miejscu do wypoczynku – te powinno składać się z miękkiej, dużej sofy lub foteli o równie przytulnym charakterze. 

Bardzo istotnym elementem pomieszczeń w klasycznym stylu są również dekoracje. Okna warto ozdabiać długimi zasłonami, których kolor spójny będzie z pozostałymi elementami wyposażenia. Podłogę we wnętrzu osłaniać może duży dywan, który w zależności od przyjętej estetyki powinien być mniej lub bardziej zdobiony. Nie można zapominać również o oświetleniu, które podobnie jak inne elementy we wnętrzu, powinno spełniać rolę dekoracyjną. Najlepiej sprawdzą się wówczas lampy z abażurem, których unikatowa forma doda klasy i elegancji pomieszczeniu. Zwłaszcza, że zainstalowany abażur nastrojowo przysłoni emitowane przez żarówkę światło, zapewniając wnętrzu jedyny w swoim rodzaju nastrój. Modele tego rodzaju można znaleźć na http://elektromag.pl/.

Nowoczesna klasyka? Tak!

Osoby dysponujące większym budżetem na aranżację klasycznego salonu mogą pokusić się o jego połączenie z dozą nowoczesności. Wówczas mieszanka styli odbywa się poprzez wybraną kolorystykę oraz materiały obecne we wnętrzu. Salon nadal powinien stanowić bowiem miejsce przytulne oraz udekorowane w stu procentach, jednakże w przemyślany sposób. Przede wszystkim warto zrezygnować z szerokiej palety barw we wnętrzu, na rzecz ściśle określonych kolorów. Klasyczno-nowoczesne wnętrze może być utrzymane na przykład w kolorach brązowym i białym, czy szarym i czarnym. Mowa nie tylko o wyglądzie mebli, lecz przede wszystkim dodatkach, które najczęściej decydują o finalnym odbiorze aranżacji.

Łączenie nowoczesności i klasyki w salonie powinno uwzględniać również wykorzystywane materiały. Drewniana podłoga może ustąpić miejsca błyszczącym płytkom, z kolei murowany kominek może być udekorowany oryginalnym, dużym lustrem wiszącym. Choć aranżacja w klasycznym stylu jest jedną z najbardziej swobodnych, to nadal trzeba pamiętać o jej najważniejszych założeniach. Ma być przytulnie, ciepło i z gustem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wygodne sukienki – jak je dobierać?
Wygodne sukienki – jak je dobierać?
Mnóstwo kobiet uwielbia zakładać sukienki nie tylko na różne specjalne okazje czy wydarzenia, ale także na co dzień. To bardzo […]
Spodenki damskie jako element letniej stylizacji
Spodenki damskie jako element letniej stylizacji
Trudno wyobrazić sobie letnią stylizację bez szortów. Kiedy na zewnątrz upały sięgają tropikalnych warunków, łatwiej je znieść mając na sobie […]
Jak zadbać o bezpieczeństwo na działce?
Jak zadbać o bezpieczeństwo na działce?
Kiedy kupujesz działkę, jedną z pierwszych rzeczy na twojej głowie jest zapewne to, jak o nią zadbać. Zanim jednak zajmiesz […]