Pomysły na aranżację klasycznego salonu

/
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Urządzenie klasycznego salonu to z pozoru łatwe i niewymagające szczególnego zmysłu dekoratorskiego zadanie. W odróżnieniu od ścisłych reguł panujących przy aranżacjach wnętrz skandynawskich, czy rustykalnych, klasyczny salon pozwala na większą swobodę podczas wyboru farb ściennych, mebli i dekoracji. Nie oznacza to jednak, że każde, dowolne urządzone pomieszczenie może nosić miano tradycyjnego. Oto kilka pomysłów na aranżację wnętrza w stylu klasycznym, które pomogą zrozumieć najważniejsze założenia omawianej estetyki. 

Wyposażenie na pierwszym planie

W salonie urządzonym według tradycyjnego zamysłu nie może zabraknąć szlachetnych materiałów. Mile widziane są wówczas drewniane meble, czy bogato zdobione tkaniny o wysokiej jakości. Klasyczny salon dopełniony jest w stu procentach, dlatego poza meblami istotną rolę grają tu dekoracje. Elementy znajdujące się w pomieszczeniu wspólnie powinny tworzyć jedność, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i formę. Tradycja kojarzy się bowiem ze swego rodzaju wyszukaniem i to właśnie niezwykłego gustu wymaga koncepcja stworzenia salonu klasycznego. 

Szczegółowe zaplanowanie zagospodarowania przestrzeni powinno stanowić wyjście do wykonania finalnej aranżacji. W omawianym wnętrzu nie może być mowy o bezużytecznej przestrzeni, lecz niemal każdy rzut oka powinien kierować uwagę obserwatora na ciekawe elementy dekoracyjne, czy interesujące wyposażenie. We wnętrzu bardzo ważne będą miękkie kanapy z puszystymi poduszkami, przytulne dywany, a także lampy do salonu w wiszącej i stojącej wersji. Na ścianach nie może zabraknąć obrazów lub fotografii wykończonych za pomocą oryginalnych gzymsów.

Aranżacja zgodna z klasyką

Czy opisywana koncepcja wnętrza wymaga poniesienia wielkich nakładów finansowych? Otóż nie! Najprostszy salon w klasycznym stylu urządzić można za mniej, niż się wydaje, a pomocne w tym będą… targi i sklepy z antykami. W pomieszczeniu mile widziane są masywne szafy drewniane oraz duże stoły do jadalni. Te z kolei idealnie komponują się z krzesłami, których obicia w stonowanych barwach będą dodatkowo zdobione złotymi lub srebrnymi nitkami. W salonie nie można zapomnieć o miejscu do wypoczynku – te powinno składać się z miękkiej, dużej sofy lub foteli o równie przytulnym charakterze. 

Bardzo istotnym elementem pomieszczeń w klasycznym stylu są również dekoracje. Okna warto ozdabiać długimi zasłonami, których kolor spójny będzie z pozostałymi elementami wyposażenia. Podłogę we wnętrzu osłaniać może duży dywan, który w zależności od przyjętej estetyki powinien być mniej lub bardziej zdobiony. Nie można zapominać również o oświetleniu, które podobnie jak inne elementy we wnętrzu, powinno spełniać rolę dekoracyjną. Najlepiej sprawdzą się wówczas lampy z abażurem, których unikatowa forma doda klasy i elegancji pomieszczeniu. Zwłaszcza, że zainstalowany abażur nastrojowo przysłoni emitowane przez żarówkę światło, zapewniając wnętrzu jedyny w swoim rodzaju nastrój. Modele tego rodzaju można znaleźć na http://elektromag.pl/.

Nowoczesna klasyka? Tak!

Osoby dysponujące większym budżetem na aranżację klasycznego salonu mogą pokusić się o jego połączenie z dozą nowoczesności. Wówczas mieszanka styli odbywa się poprzez wybraną kolorystykę oraz materiały obecne we wnętrzu. Salon nadal powinien stanowić bowiem miejsce przytulne oraz udekorowane w stu procentach, jednakże w przemyślany sposób. Przede wszystkim warto zrezygnować z szerokiej palety barw we wnętrzu, na rzecz ściśle określonych kolorów. Klasyczno-nowoczesne wnętrze może być utrzymane na przykład w kolorach brązowym i białym, czy szarym i czarnym. Mowa nie tylko o wyglądzie mebli, lecz przede wszystkim dodatkach, które najczęściej decydują o finalnym odbiorze aranżacji.

Łączenie nowoczesności i klasyki w salonie powinno uwzględniać również wykorzystywane materiały. Drewniana podłoga może ustąpić miejsca błyszczącym płytkom, z kolei murowany kominek może być udekorowany oryginalnym, dużym lustrem wiszącym. Choć aranżacja w klasycznym stylu jest jedną z najbardziej swobodnych, to nadal trzeba pamiętać o jej najważniejszych założeniach. Ma być przytulnie, ciepło i z gustem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie czynności należy przeprowadzić w razie wystąpienia pożaru?
Sytuacje krytyczne, które mogą mieć miejsce podczas zwyczajnego, codziennego funkcjonowania, należy w miarę możliwości niwelować. Oczywiście wszystko zależy od wielkości […]
Z jakich powodów warto nabyć luksusowy apartament, zlokalizowany nad morzem?
Z jakich powodów warto nabyć luksusowy apartament, zlokalizowany nad morzem?
Jeśli szukasz mieszkania, to Twoim pierwszym wyborem powinien być zakup luksusowego apartamentu, który znajduje się w okolicy nadmorskiej. Życie to […]
Jak oznaczyć wyjście ewakuacyjne?
Właściwe oznakowanie wyjść ewakuacyjnych w budynkach jest dzisiaj rzeczą kluczową, bez której nowo oddawany do użytku budynek nie przejdzie zatwierdzenia […]