Wszystkie miejsca niebezpieczne, takie jak poważnie uszkodzone chodniki, grożące zawaleniem budynki, osuwiska, wykopy, prace remontowe lub przestrzeń znajdująca się pod pracami prowadzonymi na wysokości powinny być odpowiednio oznaczone. Podobnie zresztą wewnątrz budynków, np. w magazynach czy halach przemysłowych. Kwestia ta jest nawet regulowana przez przepisy BHP, a niedostosowanie się do niej może więc grozić poważnymi konsekwencjami. W jaki sposób odgrodzić takie miejsce?
Sposób zabezpieczenia przestrzeni zależy w dużej mierze od sytuacji. Podstawowy podział miejsc niebezpiecznych obejmuje strefy planowane i awaryjne. W przypadku planowanych trwałych, np. stałego miejsca pracy ładowarki, podnośnika wysokiego składowania, czy terenu budowy, najlepszym i polecanym rozwiązaniem jest trwałe odgrodzenie. Możemy wykonać je za pomocą barierek lub ogrodzeń tymczasowych. Jeśli jednak strefa ma być wyłączona z użytku tylko na czas określonych czynności, trzeba będzie zainstalować kasety z taśmą (podobne do tych służących do zamykania kas fiskalnych w supermarketach) lub stacjonarne, rozkładane zapory nożycowe. Gdy miejsce niebezpieczne jest zaplanowane, ale tylko tymczasowo, przydać może się folia ogrodzeniowa. Zalecanym kolorem oznaczenia tych stref jest połączenie żółtego z czarnym, najczęściej w postaci ukośnych pasów.
Strefy niebezpieczne awaryjne wymagają ogrodzenia w kolorze biało-czerwonym. Są to wszystkie miejsca doraźnych prac konserwacyjnych, wypadków, awarii i tymczasowych zagrożeń. Sposób zabezpieczania ich jest indywidualny, wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Najbardziej uniwersalnym sposobem wydzielenia takiej strefy są taśmy ostrzegawcze i słupki. Mocuje się je najszybciej, dodatkowo są bardzo wygodne w transporcie (dlatego straż pożarna czy policja używa ich najczęściej).