Trekking – czym jest i co powinniśmy o nim wiedzieć?

Trekking to jedna z najpopularniejszych na świecie, form spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. W klasycznej odsłonie jest to coś pomiędzy wędrówką górską a wspinaczką. Dlatego niektóre trasy trekkingowe wymagają użycia rąk do przemieszczania się. Jest to bardzo zdrowy sport, ze względu na zaangażowanie całego ciała, aktywności na świeżym powietrzu. Dodatkowo aktywność tą wykonuje się na lekko podwyższonym tętnie przez długi czas, z wyrywkowym jego wzrostem, dzięki czemu jest to zdrowe dla serca.

Trasy

W Polsce znajdziemy wiele ciekawych tras o różnym poziomie zaawansowania. Zdecydowana większość nich znajduje się w Polsce południowej. Do najpopularniejszych szlaków należą: Szlak Doliny Moszczonej, Bieszczadzka Koronka i Główny Szlak Beskidzki. Trasy te można odwiedzać cały rok. Bardzo dużo tras znaleźć można we Włoszech, Słowenii, Hiszpanii i Portugalii. O trasy trekkingowe oparta jest w wielu miejscowościach na świecie cała infrastruktura turystyczna.

Sprzęt

Do bezpiecznej aktywności potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Buty trekkingowe to najważniejszy element wyposażenia. Muszą nie tylko chronić spód stopy, ale również zapewniać nieprzemakalność oraz stabilizować kostkę. Kurta zapewni ochronę przed deszczem i wiatrem. Odpowiednio dobrany plecak pozwoli spakować przedmioty tak, że nie będą latały w czasie przemieszczania się. Dodatkowo system pasków umożliwia stabilizację. Ważnymi elementami, chociaż często pomijanymi przez początkujących są rękawice oraz okulary. Te pierwsze zapewniają nam nie tylko lepszy chwyt w czasie bardziej stromego podejścia, ale przede wszystkim umożliwiają spokojne odgarnianie drzew i krzewów, bez narażenia się na poranienie dłoni. Okulary nie tylko ochronią nas przed zbyt ostrym słońcem, ale poprawiają też naszą widoczność podczas deszczu oraz wędrówki pod wiatr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

6 + 13 =