Zanim materiał ostatecznie trafi do produkcji warto go przetestować. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia do badań temperatur. Narzędzie to pozwala nam określić odporność tworzywa na wahania temperatury. W zależności od modelu możemy testować tworzywa w niskiej i wysokiej temperaturze. Dziś zajmiemy się badaniami niskotemperaturowymi.
Przeprowadzanie prób kontrolnych przy użyciu niskiej temperatury może dzielić się na 4 główne badania: UTST, TSRST, RT, TCT. W zależności od urządzenia mogą one obejmować zakres badań w temperaturach od – 70 do +180 stopni. Przykładowe urządzenie, jak te zaprezentowane na poniższej stronie https://viateco.eu/category/sprzedaz/mma/badania-niskotemperaturowe/ może być montowane z komorą klimatyczną o pojemności od 240 do 734 litra.
W celu odpowiedzi na pytanie: Czym są badania niskotemperaturowe? Warto skupić się na 4 wymienionych powyżej badaniach. Oto ich krótki opis:
– UTST – badanie pozwala nam określić siłę osiowego rozciągania. Pozwala na mierzenie siły rozciągliwości materiałów np. mieszanek mineralno-asfaltowych.
– TSRST (Thermal Stress Re- strained Specimen Tensile Strength) – badanie odnoszące się do plastyczności materiałów pod wpływem wysokiej temperatury.
– RT (Temperature Retraction) – określa czas relaksacji. Test pozwala na określenie szybkości powrotu układu do stanu równowagi.
– TCT – dotyczy pełzania przy rozciąganiu. Badanie skupia się na pomiarze odkształcania plastycznego powiązanego z bardzo małą szybkością odkształcania.