Czym są badania niskotemperaturowe i jak są one wykonywane?

Zanim materiał ostatecznie trafi do produkcji warto go przetestować. Do tego celu wykorzystuje się urządzenia do badań temperatur. Narzędzie to pozwala nam określić odporność tworzywa na wahania temperatury. W zależności od modelu możemy testować tworzywa w niskiej i wysokiej temperaturze. Dziś zajmiemy się badaniami niskotemperaturowymi. 

Badania o obniżonej temperaturze 

Przeprowadzanie prób kontrolnych przy użyciu niskiej temperatury może dzielić się na 4 główne badania: UTST, TSRST, RT, TCT. W zależności od urządzenia mogą one obejmować zakres badań w temperaturach od – 70 do +180 stopni. Przykładowe urządzenie, jak te zaprezentowane na poniższej stronie https://viateco.eu/category/sprzedaz/mma/badania-niskotemperaturowe/ może być montowane z komorą klimatyczną o pojemności od 240 do 734 litra. 

Etapy wykonania badania

W celu odpowiedzi na pytanie: Czym są badania niskotemperaturowe? Warto skupić się na 4 wymienionych powyżej badaniach. Oto ich krótki opis: 

– UTST – badanie pozwala nam określić siłę osiowego rozciągania. Pozwala na mierzenie siły rozciągliwości materiałów np. mieszanek mineralno-asfaltowych. 

– TSRST  (Thermal Stress Re- strained Specimen Tensile Strength) – badanie odnoszące się do plastyczności materiałów pod wpływem wysokiej temperatury.

– RT (Temperature Retraction) – określa czas relaksacji. Test pozwala na określenie szybkości powrotu układu do stanu równowagi.

– TCT – dotyczy pełzania przy rozciąganiu. Badanie skupia się na pomiarze odkształcania plastycznego powiązanego z bardzo małą szybkością odkształcania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − dziesięć =