Służebność przesyłu na działce — co warto wiedzieć?

Służebność przesyłu dotyczy działek, przez które przebiegają np. linie elektroenergetyczne, gazociągi, światłowody czy też wodociągi. W związku z przeznaczeniem pewnej części posesji na korytarz przesyłowy jej właścicielom przysługuje szereg praw, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Sprawdź, co warto wiedzieć o służebności przesyłu.

Ustanowienie służebności przesyłu

Właściciel nieruchomości ma prawo do ustanowienia służebności przesyłu na rzecz przedsiębiorstwa, do którego należą urządzenia przesyłowe na jego posesji. Dotyczy to sytuacji, w której przykładowo już postawiono słupy energetyczne na działce bądź takie elementy dopiero mają zostać wybudowane. Przeważnie wystarczy zawarcie umowy, a następnie dokonanie wpisu do księgi wieczystej.

Zasiedzenie służebności przesyłu

W zamian za ustanowienie służebności przesyłu właściciel nieruchomości może oczekiwać od przedsiębiorstwa odpowiedniego wynagrodzenia. Niekiedy firma może w takiej sytuacji wystąpić o nabycie służebności przesyłu przez zasiedzenie. Taki ruch ma przeważnie na celu korzystanie bez opłat z nieruchomości ze względu na fakt eksploatacji sprzętu przez dłuższy okres.

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Jeśli na działce znajdują się urządzenia przesyłowe, to kancelaria prawna Nihil Obstat może niekiedy pomóc właścicielowi nieruchomości w uzyskaniu odszkodowania z tego tytułu. Jest to możliwe w przypadku obecności słupów energetycznych bądź nawet samych linii elektroenergetycznych, a także np. gazociągów czy też wodociągów. Odszkodowanie nie przysługuje niestety w przypadku służebności przesyłu wpisanej do księgi wieczystej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jeden × dwa =