Rodzaje szamba – na jaki zbiornik najlepiej zdecydować się podczas budowy domu?

Ścieki wytwarzane w gospodarstwie domowym są odprowadzane poprzez kanalizację. Budowa domu na nie skanalizowanej działce wymaga stworzenia szamba lub przydomowej oczyszczalni ścieków. Najbardziej popularne są jedno lub dwukomorowe zbiorniki betonowe, które są tanie i niezawodne.

Zbiorniki prefabrykowane i budowane na miejscu

Zgodnie z definicją szambo, to bezodpływowy zbiornik przeznaczony do gromadzenia ścieków. Do jego wykonania używa się różnych materiałów. Od lat największą popularnością cieszą się konstrukcje betonowe, takie jak te oferowane na stronie https://szamborambo.pl. Ich charakterystyczną cechą jest stosunkowo niska cena i duża wytrzymałość. Obecnie powszechne jest korzystanie z gotowych prefabrykatów, które dostarcza się w całości na miejsce budowy i umieszcza w przygotowanym wcześniej wykopie. W przypadku nietypowych kształtów lub rozmiarów możliwe jest betonowanie zbiornika bezpośrednio na placu budowy.

Szamba jedno lub dwukomorowe

Do dyspozycji inwestorów są szamba jedno lub dwukomorowe. Konstrukcje jednokomorowe umożliwiają gromadzenie zarówno nieczystości stałych, jak i płynnych. Po zapełnieniu zbiornika konieczne jest wezwanie wozu asenizacyjnego i jego opróżnienie. Bardziej popularne i praktyczne są konstrukcje dwukomorowe. Dzięki specjalnej przegrodzie następuje oddzielenie nieczystości stałych od płynnych. Zastosowanie specjalnego szczepu bakterii pozwala przetworzyć płynne ścieki w wodę i odprowadzić ją na zewnątrz. Dzięki temu szambo wolniej się zapełnia, a koszty jego utrzymania są niższe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

siedem + 1 =