W jakich produktach używane są chelaty?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chelaty to klasa związków, które mają zdolność do wiązania lub chelatowania z jonami metali. Najczęściej stosowane chelaty to EDTA, EDDS i DTPA. Oto kilka przykładów występowania chelatów w przemyśle:

Nawozy

Chelaty są często stosowane jako dodatki do nawozów, ponieważ mogą pomóc roślinom wchłonąć składniki odżywcze z gleby. Nawozy chelatowe są szczególnie korzystne dla osób, które uprawiają ogród z ubogą glebą.

Kosmetyki

Chelatów używa się również w niektórych kosmetykach i produktach do włosów, takich jak szampony i odżywki, aby zapobiec pozbywaniu się przez nie zbyt dużej ilości naturalnych olejków, utrzymując jednocześnie miękkie i zdrowe włosy. Chelaty są również stosowane w niektórych kosmetykach do usuwania metali ciężkich ze skóry.

Terapia chelatowa 

To zabieg medyczny stosowany w celu usunięcia z organizmu nadmiaru minerałów, takich jak ołów, rtęć czy żelazo. Środki chelatujące to leki, które pomagają organizmowi usunąć te toksyczne substancje poprzez wiązanie ich razem, dzięki czemu mogą być wypłukane z organizmu poprzez oddawanie moczu lub stolca.

Leczenie chorób nerek

Środki chelatujące są również stosowane w leczeniu niektórych chorób spowodowanych przez nagromadzenie minerałów u osób, które mają niewydolność nerek lub inne warunki, które uniemożliwiają ich organizmowi normalne usuwanie odpadów. Przykłady obejmują chorobę Wilsona (zaburzenie genetyczne, które powoduje przeciążenie miedzią), zatrucie ołowiem (z narażenia na farbę ołowiową lub inne źródła) i zatrucie rtęcią (z narażenia na wypełnienia dentystyczne zawierające rtęć).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie kosmetyczne zabiegi odmładzające są popularne wśród mężczyzn?
Atrakcyjny i młody wygląd oraz zadbana, promienna skóra przestają być już wyłącznie domeną płci pięknej. Także mężczyźni coraz chętniej wkraczają […]
Ogród – dodatkowa przestrzeń do spędzania wolnego czasu
Ogród – dodatkowa przestrzeń do spędzania wolnego czasu
Czas z rodziną czy znajomymi najczęściej spędza się w salonie, a więc pomieszczeniu stanowiącym centrum wydarzeń w każdym domu. Niewątpliwie […]
Wygoda i komfort pracy przy biurku – o co należy zadbać?
Wygoda i komfort pracy przy biurku – o co należy zadbać?
Wiele osób spędza codziennie przed biurkiem lub komputerem sporą liczbę godzin. Od przyjęcia właściwej postawy podczas pracy w takich warunkach […]