W jakich produktach używane są chelaty?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Chelaty to klasa związków, które mają zdolność do wiązania lub chelatowania z jonami metali. Najczęściej stosowane chelaty to EDTA, EDDS i DTPA. Oto kilka przykładów występowania chelatów w przemyśle:

Nawozy

Chelaty są często stosowane jako dodatki do nawozów, ponieważ mogą pomóc roślinom wchłonąć składniki odżywcze z gleby. Nawozy chelatowe są szczególnie korzystne dla osób, które uprawiają ogród z ubogą glebą.

Kosmetyki

Chelatów używa się również w niektórych kosmetykach i produktach do włosów, takich jak szampony i odżywki, aby zapobiec pozbywaniu się przez nie zbyt dużej ilości naturalnych olejków, utrzymując jednocześnie miękkie i zdrowe włosy. Chelaty są również stosowane w niektórych kosmetykach do usuwania metali ciężkich ze skóry.

Terapia chelatowa 

To zabieg medyczny stosowany w celu usunięcia z organizmu nadmiaru minerałów, takich jak ołów, rtęć czy żelazo. Środki chelatujące to leki, które pomagają organizmowi usunąć te toksyczne substancje poprzez wiązanie ich razem, dzięki czemu mogą być wypłukane z organizmu poprzez oddawanie moczu lub stolca.

Leczenie chorób nerek

Środki chelatujące są również stosowane w leczeniu niektórych chorób spowodowanych przez nagromadzenie minerałów u osób, które mają niewydolność nerek lub inne warunki, które uniemożliwiają ich organizmowi normalne usuwanie odpadów. Przykłady obejmują chorobę Wilsona (zaburzenie genetyczne, które powoduje przeciążenie miedzią), zatrucie ołowiem (z narażenia na farbę ołowiową lub inne źródła) i zatrucie rtęcią (z narażenia na wypełnienia dentystyczne zawierające rtęć).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak leczyć nerwicę?
Nerwica to zaburzenie natury psychicznej powstałe w wyniku konfliktów istniejących w umyśle osoby jej doświadczającej. Głównym objawem tego schorzenia jest […]
Warunki posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków
Warunki posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków
Odprowadzanie ścieków to kwestia, z którą musi się zmierzyć każdy właściciel domu. Nie musi robić wiele, jeśli dom może zostać […]
Dlaczego ludzie decydują się na zainstalowanie zbiornika na wodę pitną?
Dlaczego ludzie decydują się na zainstalowanie zbiornika na wodę pitną?
Zbiornik na wodę pitną to świetny sposób na przechowywanie i dostarczanie własnej wody pitnej. Zbiorniki na wodę pitną można używać […]