Co to są fitotrony i do czego się je stosuje?

Każda uprawiana roślina posiada określone wymagania. Niektóre potrzebują wysokiej temperatury, inne dużej wilgotności czy też specjalnego nasłonecznienia. Naturalne warunki uprawy są trudne do spełnienia i stanowią często granicę dla plantatorów. Tym oto sposobem w umiarkowanym klimacie raczej nie uzyskamy bananów czy też pomarańczy. Postęp wszedł jednak również do tej dziedziny i stale nas zaskakuje.

Dzięki specjalnym szafkom, komorom czy też pomieszczeniom możliwe jest pełne przygotowanie warunków do uprawy interesującej nas rośliny. Fitotrony, bo o nich mowa, to specjalne pomieszczenia do upraw roślin wyposażone w szereg urządzeń służących do stworzenia odpowiedniego klimatu potrzebnego do ich wzrostu.

Komory wyposażone są w klimatyzację, sztuczne oświetlenie oraz wentylację. Odpowiednie układy automatyki umożliwiają uzyskanie wymaganych warunków w odpowiednich cyklach. Możemy zatem z łatwością stworzyć układ sterujący, który w pełni zaopiekuje się naszymi roślinami. Fitotrony póki co wykorzystywane są w laboratoriach. Jest to system bardzo drogi i służy aktualnie do przeprowadzania skomplikowanych symulacji warunków klimatycznych i fizycznych dla danych upraw.

Jak jednak można przypuszczać, w przyszłości staną się nieodłącznym elementem poszczególnych upraw. Już dzisiaj możemy znaleźć szafki czy też komory przeznaczone do prywatnego użytku. W niedługim czasie powinny stać się bardziej popularne i wpłynąć na rozwój światowej flory. Biorąc pod uwagę tempo ogólnego postępu, może się to stać o wiele szybciej niż myślimy.

Jedna Odpowiedź w “Co to są fitotrony i do czego się je stosuje?”

  1. ale przepiękne zdjęcie! 🙂 w Holandii ogranizują wycieczki, gdzie zwiedza się pola kwiatowe, chciałabym tam pojechać !!!! 😀

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 − 2 =