Panele słoneczne – czy warto je zainstalować?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

W dzisiejszych czasach eco-moda i oszczędności są podstawowymi czynnikami wpływającymi na podejmowane decyzje. Czy jednak te dwa słowa mogą iść w parze? Czy da się połączyć ekonomię z ekologią? Przeanalizujmy temat na przykładzie paneli słonecznych.

Istnieją ich zwolennicy i przeciwnicy, ale należy zauważyć, że wyliczenia krytyków często bazują na najtańszych systemach, służących jedynie do podgrzewania wody. Sytuacja znacząco się zmienia, jeśli postaramy się zautomatyzować dom tak, aby w pełni wykorzystywał metody alternatywne pozyskiwania energii.

Większe nakłady, większe oszczędności

Największym plusem instalacji fotowoltaicznych jest darmowa energia. Co prawda, w przeciągu roku osiąga ona wydajność na poziomie ok. 60%, ale nic nie kosztuje. Do kosztów eksploatacji należy jednak dodać coroczny przegląd. W praktyce oznacza to, że wydatki związane z pozyskaniem energii cieplnej mogą zostać zredukowane o jakieś 50%.

Biorąc pod uwagę wysoki koszt zakupu ogniw solarnych i dostosowania instalacji, inwestycja zwróciłaby się po kilkunastu latach, co staje się nieopłacalne, ponieważ po 15 latach panele trzeba wymienić.

Można jednak przyspieszyć ten proces. Z pomocą przychodzi automatyka budynków Kraków, która zwiększa eksploatację energii pozyskanej ze słońca poprzez skoordynowanie układu z automatycznymi systemami domowymi. Przy wykorzystaniu nadmiaru energii na przykład do zarządzania czasem pracy urządzeń, ogrzewania podłogowego czy chłodzenia pomieszczeń latem, koszty zostałyby zamortyzowane w ciągu 5-8 lat.

Skąd jednak pozyskać na to środki? Kredyt na instalacje fotowoltaiczne Kraków oferuje z niskim oprocentowaniem. Dodatkowo można starać się o dofinansowanie projektu rzędu kilkudziesięciu procent. Przy dobrym planowaniu i skorzystaniu z obecnej wiedzy w dziedzinie ekotechniki z pewnością się nie rozczarujesz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
System chirurgiczny Da Vinci
System chirurgiczny Da Vinci
System chirurgii małoinwazyjnej Chirurgia małoinwazyjna to coraz lepiej rozpowszechniony przez współczesną medycynę system operacji z jak najmniejszą ingerencją w organizm. […]
Do jakich zadań może być wykorzystywany dźwig?
Do jakich zadań może być wykorzystywany dźwig?
Pytanie o to, do jakich zadań może być wykorzystywany żuraw, jest często zadawane przez osoby, które chcą kupić żuraw do […]
Co pasuje do nowoczesnej jadalni?
Co pasuje do nowoczesnej jadalni?
Pomieszczenie, w którym spędzamy wiele czasu i to zarówno sami, jak i z rodziną czy znajomymi – mowa oczywiście o […]