Brykiet czy ekogroszek – czym palić w kominku?

Prawie każdy właściciel domu jednorodzinnego w pewnym momencie zaczyna marzyć o kominku. To urządzenie kojarzy nam się bowiem z widokiem płonących polan, a jest to iście romantyczna perspektywa. Wiele osób nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że w kominkach można także palić innym materiałem niż tradycyjne drewno – nawet w tych, które są do tego przystosowane. Warto znać alternatywne paliwa, aby w przyszłości móc z nich skorzystać.

Ekologiczne rozwiązania to najnowszy trend

Stojąc przed wyborem paliwa do naszego kominka, powinniśmy się kierować przede wszystkim wydajnością i bezpieczeństwem produktu. Nie bez znaczenia jest również jego cena. Ważnym aspektem jest także ekologia – drewno i węgiel wydzielają sporo substancji szkodliwych do atmosfery, więc ich stosowanie powoli odchodzi do lamusa. A co w zamian?

Jednym z tanich i posiadających dużą wartość energetyczną paliw stałych jest brykiet drzewny. Ma on najczęściej postać prostopadłościanu o maksymalnej średnicy 25 mm. Charakteryzuje się tym, że jest w 100% ekologiczny, powstaje bowiem z trocin sprasowanych pod wysokim ciśnieniem bez dodatku absolutnie żadnych substancji spajających. Wyróżnia się także wyjątkowo niską wilgotnością (mniej niż 10%) oraz znacznie większą gęstością niż drewno, dzięki czemu pali się o wiele dłużej.

Oprócz brykietu na rynku jest też dostępny ekogroszek, pozyskiwany z węgla kamiennego o niskiej zawartości siarki. Występuje w postaci wyselekcjonowanych ziaren o maksymalnej wielkości 2,5 cm. Jest to produkt tani i wysokoenergetyczny, a zatem bardzo opłacalny – worek 10 kg można kupić już za około 20 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

sześć + 19 =