Od czego zależy wybór cegły do budowy domu?

Cegły to produkty służące przede wszystkim do budowy różnych obiektów mieszkalnych. W zależności od rodzaju różnią się one zarówno pod względem właściwości i walorów użytkowych, jak i przeznaczenia, dlatego wybór tego właściwego jest często utrudniony – zwłaszcza jeśli musi go dokonać amator. Omawiane materiały budowlane można kupić w większości cegielni oraz marketów budowlanych, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji należy się zapoznać z niniejszym poradnikiem.

Podstawowe parametry – charakterystyka produktów

Podstawowym rodzajem cegieł są pustaki, używane do wznoszenia różnego rodzaju konstrukcji, w tym najczęściej ścian zewnętrznych oraz wewnętrznych. Budowlańcy cenią je przede wszystkim za duże rozmiary i lekkość, co umożliwia prowadzenie prac w wyjątkowo szybkim tempie. Największą popularnością cieszą się pustaki betonowe, ponieważ są wytrzymałe, a jednocześnie stosunkowo tanie. Poza tym, wyposażono je w specjalne uchwyty ułatwiające montaż i połączenia typu pióro-wpust (zwiększające komfort użytkowania), dzięki czemu nie wymagają użycia zaprawy. Na rynku znajdziemy również nieco droższe modele ceramiczne, gipsowe oraz szklane.

Do budowy fundamentów i elementów konstrukcyjnych domu lepiej jest jednak stosować cegły pełne, pozbawione jakichkolwiek otworów i krat. Są bowiem bardziej wytrzymałe pod względem mechanicznym. Mowa tutaj szczególnie o wersjach klinkierowych, wytwarzanych z połączenia gliny i piasku, wyróżniających się dużą odpornością na uszkodzenia, skrajne temperatury, płowienie i pleśń. Ponadto, są one łatwe w czyszczeniu i nie wymagają tynkowania.

W sklepach mamy do wyboru cegły klinkierowe (dostępne na https://mikulska.pl/1,cegla-klinkierowa-recznie-formowana), szkliwione i perforowane. Te ostatnie mają najsłabsze właściwości, więc nadają się głównie do wznoszenia elewacji, ogrodzeń, kwietników, grilli czy kominków. Na rynku znajdziemy też modele cegieł klinkierowych w następujących kształtach: zaokrąglone, ścięte, połówkowe, parapetowe, dachowe, w postaci płytek i czap.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

czternaście − 6 =