Dieta zależna od wieku i przeznaczenia konia

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Konie to zwierzęta, które eksploatowane są przez człowieka na wiele sposobów. Bez względu na to, czy zwierzę ciągnie dorożkę, bierze udział w wyścigach, czy też jest wykorzystywane w hipoterapii, wymaga stałej opieki i pielęgnacji. Opieka nad koniem polega m.in. na podawaniu mu wysokiej jakości pożywienia dostosowanego do jego potrzeb. Prawidłowo dobrana dieta wpływa nie tylko na wygląd rumaka, ale również na jego zdrowie fizyczne i psychiczne.

Podstawowe zasady żywienia koni

Duże znaczenie jakości oraz sposobu podawania pożywienia wynika głównie ze specyfiki oraz wrażliwości układu pokarmowego rumaków. Prawidłowe żywienie koni wymaga wiele wysiłku i zaangażowania ze strony opiekunów. Niezbędna jest także odpowiednia wiedza oraz doświadczenie. Zgodnie z jedną z podstawowych zasad konie należy karmić często i w małych porcjach. Wynika to z tego, że żołądek tych zwierząt jest stosunkowo mały w stosunku do masy ciała i podawanie zbyt dużych ilości paszy może powodować, że zacznie ona zalegać w żołądku i niekorzystnie wpływać na zdrowie rumaka. Wszelkiego rodzaju zmiany paszy czy suplementów należy wprowadzać stopniowo. Wprowadzane zbyt drastyczne mogą prowadzić do obumierania bakterii znajdujących się w jelicie grubym, biorących udział w trawieniu pokarmów. Negatywnym skutkiem w tym przypadku będzie rozstrojenie metabolizmu zwierzęcia. Bez względu na wiek i naczelny rodzaj aktywności, z myślą o której hoduje się konia, podawane pasze powinny zawsze charakteryzować się najwyższą jakością.

Produkty spleśniałe, skisłe, zapylone lub zawilgocone mogą wywoływać u zwierząt kolki i doprowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem. Nie należy również zapominać o podawaniu czystej i świeżej wody. W zależności od wieku, rasy, temperatury powietrza i wykonywanych czynności konie w ciągu dnia wypijają od 30 do 70 litrów wody.

Żywienie dostosowane do indywidualnych cech zwierzęcia

Pasze dla koni podzielić można na objętościowe i treściwe. Do produktów objętościowych zaliczyć należy siano oraz zielonkę. Regularne podawanie tego rodzaju produktów poprawia apetyt zwierzęcia i ułatwia trawienie. Pasze treściwe stanowią dla zwierzęcia podstawowe źródło energii i zawierają przede wszystkim zboża. Najczęściej jest to owies lub jęczmień w formie gniecionej lub śrutowej. Ilość oraz proporcje podawania pasz treściwych i objętościowych uzależnione są od wieku konia, płci, a także rodzaju wykonywanych zadań.

Wysokiej jakości preparaty znaleźć można m.in. na stronie https://www.zywieniekoni.pl/kategoria-produktu/sieczki/. Młode ogiery, które w okresie letnim przez kilkanaście godzin dziennie się pasą, wymagają podawania niewielkich ilości siana oraz paszy treściwych. Porcje należy zwiększać w sezonie jesiennym i zimowym, gdy trawy na pastwiskach tracą wartości odżywcze. Ogiery, które ukończyły pierwszy rok życia, zwykle wykazują deficyt energetyczny. Ten powinien być odpowiednio uzupełniany. Niezbędne jest również podawanie lizawek solnych oraz suplementów zawierających witaminy i mikroelementy. Podczas żywienia rocznych klaczy, które mają zostać matkami, zaleca się podawanie mniejszych ilości owsa. W zamian do paszy dodawać można płatki ziemniaczane lub marchew. Konie dwu- i trzyletnie przestają intensywnie rosnąć, a zaczynają szybciej przybierać na wadze i w tułowiu. W okresie letnim najbardziej wskazana jest dla nich naturalna trawa pastwiskowa, a zimą siano. W celu uzupełnienia białka zaleca się podawanie pasz treściwych. Ich ilość uzależniona jest od zadań, które wykonuje zwierzę.

Konie robocze wykorzystywane w leśnictwie lub rolnictwie wykonują ciężką pracę, dlatego potrzebują dużych zapasów energii. W celu jej uzupełnienia niezbędne jest podawanie treściwych pasz zawierających węglowodany. Dieta tych zwierząt składa się głównie z siana, owsa oraz słomy. W celu jej urozmaicenia można stosować kiszonkę z kukurydzy, suche wysłodki, a także buraki półcukrowe. Nie należy dopuszczać zarówno do wychudzenia, jak i otłuszczenia zwierzęcia.

Niejeden dzień na wyścigach

Bardziej wymagające jest żywienie koni wierzchowych i wyścigowych. Zwierzęta te wykonują intensywny wysiłek fizyczny w krótkim czasie, co powoduje przyspieszenie przemiany materii w ich organizmach. Przyczynia się to do szybkiego zużywania się zapasów energii oraz białka. Pokarm podawany zwierzętom o takiej charakterystyce musi być więc pełnowartościowy i ubogi w balast. Podstawowym składnikiem podawanych mieszanek paszowych w takim przypadku będzie owies oraz siano.

Odpowiedniej diety wymagają również konie wykorzystywane do reprodukcji oraz klacze źrebne. W okresie reprodukcyjnym u ogierów wzrasta zapotrzebowanie na energię, dlatego niezbędne jest podawanie treściwych pasz wzbogaconych o witaminy i mikroelementy. Nie wolno jednak dopuścić do zapasienia zwierzęcia, ponieważ wpływa to niekorzystnie na jego sprawność płciową. W początkach ciąży klaczy źrebnych w skład diety wchodzi głównie siano oraz owies. Gdy ciąża jest zaawansowana, zaleca się wzbogacenie pożywienia o otręby pszenne, siemię lniane, a także marchew. Aby nie dopuścić do deficytu białkowego u klaczy karmiącej, należy uzupełniać braki tego składnika przy pomocy pełnowartościowych mieszanek paszowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Sposoby na zabezpieczony wtrysk
Sposoby na zabezpieczony wtrysk
Wyciągnięcie zabezpieczonego wtrysku wymaga nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim ostrożności. Nawet niewielki błąd lub chwila nieuwagi może skutkować znacznie […]
Ranking wygodnych i modnych mebli do siedzenia
Ranking wygodnych i modnych mebli do siedzenia
Salon to prawdziwa oaza wytchnienia oraz serce każdego domu. Dlatego też wnętrze to powinno być urządzone w sposób komfortowy oraz […]
Co wchodzi w zakres działań firm sprzątających?
Co wchodzi w zakres działań firm sprzątających?
Nie jest tajemnicą, że każdy człowiek lepiej czuje się w uporządkowanej i czystej przestrzeni. Zachowany porządek i ład sprawia, że […]