Jak wiązać buty do biegania?

Nieodpowiednie dopasowanie butów do biegania może doprowadzić do dyskomfortu podczas treningu, otarć, a nawet kontuzji. Kiedy pojawiają się tego typu problemy biegacze zazwyczaj w pierwszej kolejności myślą o wymianie obuwia. Tymczasem problem czasami jest dużo bardziej błahy i co najważniejsze prosty do rozwiązania. Chodzić może o nieodpowiednie wiązanie sznurówek.

Problemy, które mogą być wynikiem nieodpowiedniego sznurowania butów biegowych

W zależności od budowy stopy, stopnia ściągnięcia sznurowadeł oraz długości pokonywanych podczas treningów dystansu, można spotkać się z całym szeregiem różnych problemów, mających związek z nieprawidłowym wiązaniem butów. Podzielić je można na trzy główne kategorie:

  • za mała stabilizacja stopy, mogąca prowadzić do nieprawidłowego jej ustawiania, a w konsekwencji do poważnych kontuzji,
  • zbyt duży nacisk na duży paluch, powodujący ból, krwiaki pod paznokciem na nawet jego utratę,
  • obtarcia i odgniecenia na grzbiecie stopy.

W jaki sposób powinny być zawiązane buty do biegania?

Jeśli buty zostały odpowiednio dobrane, pierwsze dwa problemy wynikają zazwyczaj z ich zbyt luźnego wiązania. Jak pokazują badania ciasne sznurowanie jest bardziej korzystne, ponieważ redukuje tzw. pronację, czyli przechylanie stawu skokowego do wewnątrz oraz zmniejsza obciążenie mięśni. Zapobiega ono również swobodnemu przesuwaniu się stopy wewnątrz obuwia, które doprowadzić może do wspomnianego wyżej ucisku na duży palec. Niestety mocne ściąganie również nie jest pozbawione wad i zdarza się że powodować może obtarcia części grzbietowej stopy, szczególnie u osób z wysokim podbiciem. Rozwiązaniem tego problemu może być tzw. wiązanie z okienkiem, czyli opuszczenie dziurek podczas przewlekania sznurówki na wysokości, w której występuje dyskomfort. Ciekawą alternatywą mogą być również elastyczne sznurowadła zaciskowe marki Hickies, wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego, które zakłada się na buty i nie wymagają wiązania. Ten innowacyjny produkt pozwala na odpowiednie dopasowanie obuwia biegowego i może okazać się sposobem na rozwiązanie wymienionych wyżej problemów. Oryginalne sznurowadła Hickies można zakupić na stronie https://lifewithoutlaces.pl/.

Komfortowe a jednocześnie bezpieczne wiązanie sznurowadeł butów biegowych to sprawa, której nie należy bagatelizować. Niestety nie można wskazać jednej techniki, która byłaby odpowiednia dla wszystkich biegaczy. Warto spróbować kilku metod wiązania tradycyjnych, lub zaciskowych sznurówek i znaleźć tę, która będzie najbardziej optymalna i korzystna dla danego typu stopy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście − 18 =