Rodzaje filtrów do akwarium

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Filtr jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia akwarium. Jego zadaniem jest oczyszczanie wody i utrzymanie w niej równowagi biologicznej. Bez stałego działania filtra nie da się utrzymać w akwarium czystej wody, a samych ryb w pełni zdrowia. Również rośliny akwariowe wymagają stałego filtrowania. Warto poznać różnice między popularnymi rodzajami filtrów akwariowych.

Filtr gąbkowy

Stosuje się go w niedużych akwariach. Posiada filtr wewnętrzny wykonany z gąbki, czasem z dodatkiem węgla aktywnego. Do filtra gąbkowego dołączona jest rurka napowietrzająca wodę. Tego rodzaju filtry stosuje się samodzielnie lub dodatkowo w akwariach o pojemności maksymalnej 200 litrów.

Filtr podżwirowy

Filtr podżwirowy stosuje się pomocniczo – pod warstwą żwiru umieszcza się specjalną kratę, którą w swojej ofercie ma każdy sklep akwarystyczny. W tym filtrze specjalna pompa wciąga wodę między kamienie. Filtr ten zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń pomiędzy kamieniami na dnie akwarium.

Filtr UV

Filtr UV to właściwie filtr, który posiada wbudowaną lampę UV. Zaletą tego typu urządzenia jest możliwość odkażania wody. Lampa UV niszczy część pierwotniaków czy bakterii, a także zapobiega powstawaniu glonów na brzegach akwariów. Stosowanie filtra z lampą UV jest jedną ze skuteczniejszych metod na klarowanie zamulonej lub zazielenionej wody.

Różnice między filtrami

Bez względu na to, czy posiadamy akwarium na wymiar, czy standardowy zbiornik oczyszczaniem wody musi zająć się filtr. Sprzęt różni się nie tylko ceną, ale również wydajnością, możliwościami oczyszczania wody czy wykorzystywaną do tego celu technologią. Oczywiście każdy filtr będzie pracował odpowiednio, jednak ostateczny wybór należy do właściciela akwarium.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Czym współcześnie ociepla się budynki?
Czym współcześnie ociepla się budynki?
W obecnych czasach bardzo istotne jest, by każdy dom, blok mieszkalny, budynek użyteczności publicznej czy zakład pracy był dobrze ocieplony. […]
Czym poczęstować gości podczas wizyty?
Goszcząc w domu rodzinę, czy znajomych zawsze chcemy zrobić to w jak najlepszy sposób. Podstawą każdego spotkania są pozytywne emocje, […]
Panele słoneczne – czy warto je zainstalować?
Panele słoneczne – czy warto je zainstalować?
W dzisiejszych czasach eco-moda i oszczędności są podstawowymi czynnikami wpływającymi na podejmowane decyzje. Czy jednak te dwa słowa mogą iść […]