Węgiel jest paliwem kopalnym, które powstaje w wyniku zagęszczenia martwej materii roślinnej. Może być spalany w elektrowni do produkcji energii elektrycznej lub może być wykorzystywany do produkcji stali. Węgiel jest najobficiej występującym paliwem kopalnym na Ziemi, ale jego wykorzystanie od lat spada z powodu obaw o środowisko naturalne, a także konkurencji ze strony gazu ziemnego i odnawialnych źródeł energii, takich jak wiatr i energia słoneczna.
Węgiel znajduje się w żyłach w ziemi, które były wystawione na działanie ciepła i ciśnienia przez miliony lat. Proces powstawania węgla rozpoczyna się od tego, że martwe rośliny lub zwierzęta wpadają do bagien, gdzie są zakopywane pod warstwami błota i piasku. Z czasem te warstwy błota i piasku stają się skałami zwanymi skałami osadowymi – jak łupki czy piaskowiec – ponieważ zostały ściśnięte razem pod ogromnym ciśnieniem. Następnie, gdy kolejne warstwy skały osadowej przykrywają górne warstwy skały osadowej, ciężar wyciska wodę uwięzioną między nimi, aż w końcu otrzymujemy litą skałę.
Węgiel wydobywany jest od tysięcy lat w celu uzyskania energii cieplnej do gotowania i ogrzewania. Obecnie węgiel jest również wykorzystywany do produkcji energii elektrycznej w elektrowniach na całym świecie – około 40% energii elektrycznej w Polsce pochodzi ze spalania węgla! Jeśli będzie Ci potrzebny ekogroszek Łomża może Ci zapewnić dużo tego surowca.