W sytuacji, w której nie mamy możliwości podłączenia się pod miejski system kanalizacji, często jedynym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z przydomowego zbiornika na ścieki – popularnie zwanego szambem. Można wśród nich wyróżnić szamba jednokomorowe oraz wielokomorowe (zazwyczaj dwu- lub trzy-), które są wykorzystywane w tak zwanych przydomowych oczyszczalniach ścieków. Pierwsze z nich można zamówić na http://www.betonowe-szambo.pl/szamba-jednokomorowe/. Wśród dużej ilości ofert na rynku znajdują się zbiorniki o różnej wielkości. Z uwagi na cenę dobrze jest rozeznać się w tym, jakiej pojemności będziemy potrzebować, aby z jednej strony nie przepłacić, z drugiej zaś aby nie zostać przykro zaskoczonym przez przepełnione szambo.
Przyjmuje się, że człowiek w ciągu dnia zużywa od 150 do 200 litrów wody. Uwzględnia się w tym zarówno przygotowywanie posiłków, jak i kąpiel, pranie, czy podlewanie domowych kwiatów. Oczywiście zapotrzebowanie może być różne w zależności od stylu życia. Przy 14-dniowym okresie pomiędzy przyjazdami wozu sanitacyjnego oznacza to, że czteroosobowe gospodarstwo powinno wykorzystywać zbiornik o pojemności ok. 10m³. Warto przy tym zwrócić uwagę, aby była to pojemność poniżej otworu doprowadzającego nieczystości z domu: w innym przypadku szambo może szybko się przepełnić i cofać nieprzyjemny zapach do kanalizacji w budynku.
Podając wymiary zbiornika, producent szamb betonowych zazwyczaj określa wymiary podstawy oraz wysokość szamba. Informuje też o jego pojemności. Przy instalacji zbiornika dobrze jest więc skontrolować, czy rzeczywista długość odpowiada tej, podanej w karcie katalogowej. Jest to szczególnie istotne w przypadku szamb betonowych, których wykonanie w całości zależy od producenta.