Czym jest fleczer?

Fleczer to stosowane w stomatologii tymczasowe wypełnienie leczonego zęba. Jest on wykonywany z materiału, który jest w pełni bezpieczny dla pacjentów, w tym także dla kobiet w ciąży oraz dzieci. Stosuje się go wtedy, gdy niemożliwe jest założenie wypełnienia podczas jednej wizyty u dentysty lub w przypadku leczenia kanałowego, które rozłożone jest w czasie.

Czym charakteryzuje się dobrej jakości fleczer stomatologiczny?

Fleczer, nazywany także opatrunkiem zęba, powinien być odpowiednio szczelny, aby we właściwy sposób zabezpieczał miejsce, w którym jest założony. Powinien być on trwały, ale jednocześnie umożliwiać bezproblemowe jego wyjęcie podczas kolejnej wizyty u stomatologa. Nie może on także zaburzać smaku, ponieważ w niektórych przypadkach pacjenci noszą go nawet przez kilka tygodni. Nie może on także wchodzić w reakcje z przyjmowanymi lekami. Jego zadaniem jest wyłącznie ochrona odsłoniętych tkanek zęba przed wniknięciem w głąb nich bakterii, wirusów oraz innych drobnoustrojów, które mogą wywołać choroby.

Materiał ten nie ma żadnych właściwości leczniczych. Jego skład jest w pełni bezpieczny dla pacjentów. Nie ma negatywnego wpływu na organizm. W skrajnych przypadkach może zdarzyć się wystąpienie uczulenia na jego składniki, ale sytuacja ta jest niezwykle rzadka. Niektórzy pacjenci zgłaszają także, że po założeniu opatrunku odczuwają nieprzyjemny, gorzki smak w ustach, ale nowoczesne fleczery minimalizują to zjawisko praktycznie do zera. Jeśli po założeniu go występują jakiekolwiek niepokojące dolegliwości niezwłocznie trzeba skonsultować je ze stomatologiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − 2 =