Czy stres wpływa na naszą cerę?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Stres powoduje w organizmie zmiany hormonalne. Przede wszystkim wydzielony zostaje kortyzol. Jeśli jest to proces krótkotrwały, ma na celu mobilizację. Jednak jeśli jest to stan ciągły, prowadzi do pewnych konsekwencji, między innymi do zmniejszenia produkcji kolagenu w skórze. To z kolei bezpośrednio przekłada się na stan i jakość cery, która staje się ziemista. Pod oczami mogą pojawić się natomiast sińce. Jakie jeszcze problemy ze skórą mogą się pojawić?

Trądzik

Długotrwałe nerwy, szczególnie w połączeniu z innymi szkodliwymi czynnikami środowiskowymi, takimi jak smog, dym papierosowy, a nawet niewłaściwa dieta, mogą prowadzić do tak zwanego stresu oksydacyjnego. Polega on na braku równowagi pomiędzy wolnymi rodnikami a antyoksydantami. Kiedy tak się stanie, dochodzi do częstszego uszkadzania komórek w ciele. To z kolei może się bezpośrednio przekładać na złe samopoczucie oraz występowanie takich problemów skórnych jak trądzik. Więcej informacji na ten temat będzie można znaleźć m.in. za pośrednictwem tej specjalistycznej witryny https://dermakrem.pl/blog/post/1_stres-oksydacyjny-a-tradzik.

Atopowe zapalenie skóry

Jest to choroba, która ma podłoże genetyczne, ale jej objawy nasilać może między innymi chroniczne napięcie nerwowe, które powoduje uwrażliwienie na różne alergeny. Intensywna odpowiedź immunologiczna organizmu objawia się odwodnieniem naskórka. To zaś wyzwala procesy zapalne na jego powierzchni. Skóra zaczyna swędzieć i pojawiają się egzemy, także na twarzy.

Zmarszczki

Ponieważ stres wpływa zarówno na odwodnienie skóry, jak i obniżoną produkcję kolastyny, naturalną konsekwencją przedłużającego się złego stanu psychicznego jest pojawienie się na twarzy zmarszczek. Stan ten pogłębia także sama mimika, która w takim trudnym okresie powoduje napięcie mięśni, marszczenie czoła, czy zaciskanie ust.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w polskich szkołach?
Jak zwiększyć bezpieczeństwo w polskich szkołach?
Każdy rodzic, który ma dziecko w wieku szkolnym martwi się o to, czy szkoła, do której chodzi jego pociecha jest […]
Ciepła odzież dla przedszkolaków
Niejeden rodzic zastanawia się nad tym, w co ubrać swoje dziecko do przedszkola. Kwestia ta jest szczególnie ważna w okresie […]
Sport to zdrowie – ale czy wiesz dlaczego?
Sport to zdrowie – ale czy wiesz dlaczego?
Korzyści z uprawiania sportu jest wiele. To coś więcej niż tylko zabawa – jest dobry dla zdrowia. Ale korzyści z […]