W Polsce na rozwód decyduje się coraz więcej par. Kwestia jego orzeczenia nie jest podyktowana jedynie wolą małżonków. Niezbędne jest również spełnienie przesłanek wynikających z kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jakie warunki muszą zaistnieć aby uzyskać rozwód i co zrobić po podjęciu takiej decyzji? Odpowiedzi powinniście szukać w poniższym artykule.
Jeśli, wspólnie ze swoim małżonkiem, podjęliście decyzję o rozwodzie, pamiętajcie, że musicie spełniać określone przesłanki, niezbędne do jego uzyskania, a są to:
– zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego tzn. nastąpiło zerwanie więzi fizycznej, uczuciowej, a także gospodarczej;
– na skutek rozwodu nie ucierpi dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków;
– rozwodu nie może żądać ten małżonek, który jest wyłącznie winny rozpadowi małżeństwa;
– orzeczenie rozwodu nie może być sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Gdy urzeczywistniacie te warunki, to wówczas należy przystąpić do przygotowania pozwu o rozwód, który kolejno powinien zostać złożony we właściwym dla waszego miejsca zamieszkania, sądzie okręgowym. Dokument ten, musi zawierać wasze dane, to o co występujecie (wniosek), a przede wszystkim uzasadnienie. Przygotowanie takiego pisma nie jest łatwym zadaniem, gdyż powinno ono dokładnie opisywać waszą sytuację życiową tzn. kwestie majątkowe, sposób wykonywania opieki nad małoletnimi dziećmi itp. Najlepiej, gdyby pomógł wam w tym adwokat rodzinny, który bazując na swoim bogatym doświadczeniu, załatwi za was wszelkie formalności, a także wesprze w razie jakichkolwiek trudności.