Jakie są poszczególne części centralnego systemu klimatyzacji i jak one ze sobą współpracują?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Centralny system klimatyzacji jest skomplikowanym urządzeniem, ale składa się z kilku różnych części, które współpracują ze sobą, aby zapewnić komfort w Twoim domu. Oto podział na to, co robi każda część:

Sprężarka

Sprężarka jest sercem systemu i pompuje czynnik do klimatyzacji przez resztę systemu, aby schłodzić dom. W sprężarce znajduje się również olej, który smaruje ruchome części wewnątrz niej i zapobiega ich przegrzaniu. Należy sprawdzać sprężarkę co roku, aby upewnić się, że działa prawidłowo. Jeśli zauważysz wycieki oleju lub oznaki zużycia, skontaktuj się z profesjonalistą w celu dokonania naprawy.

Skraplacz

Skraplacz jest tym, co sprawia, że cała ta rzecz działa. Odbiera on ciepło z wnętrza domu i wysyła je na zewnątrz przez wąż lub rurę wydechową. Istnieją dwa rodzaje skraplaczy – jeden wykorzystuje wodę do schłodzenia czynnika chłodniczego, a drugi wykorzystuje freon zamiast wody, ponieważ jest bardziej wydajny.

Osuszacz

Osuszacz wyprowadza wilgoć z przepływającego przez niego powietrza, dzięki czemu powietrze opuszczające jednostkę AC będzie wystarczająco suche, aby użyć go w domu. Niektóre systemy wykorzystują wieżę chłodniczą zamiast osuszacza w celu uzyskania dodatkowej wydajności.

Wężownica parownika/wężownica chłodząca

To tutaj znajduje się czynnik chłodniczy krążący podczas normalnej pracy systemu, odparowujący podczas przechodzenia przez zimne powierzchnie (takie jak te w przewodach wentylacyjnych). Proces ten obniża temperatura powietrza i powoduje jego ochłodzenie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kilka niezbędnych akcesoriów w domowym warsztacie pracy małego majsterkowicza
Jeżeli interesujesz się elektrotechniką albo automatyką przemysłową, pomyśl o zorganizowaniu sobie odpowiedniego warsztatu. Będziesz mógł w nim rozwijać swoje umiejętności […]
Sposoby na zabezpieczony wtrysk
Sposoby na zabezpieczony wtrysk
Wyciągnięcie zabezpieczonego wtrysku wymaga nie tylko umiejętności, ale przede wszystkim ostrożności. Nawet niewielki błąd lub chwila nieuwagi może skutkować znacznie […]
Rozsady warzyw – jak zrobić rozsadę?
Rozsady warzyw – jak zrobić rozsadę?
Sadzonka to młoda roślina, która dopiero co wykiełkowała. Sadzonki można sadzić bezpośrednio do ziemi lub uprawiać w doniczkach w kontrolowanych […]