Kiedy konieczny jest przegląd wentylacji?

Przepisy dotyczące budynków mieszkalnych wolnostojących wymagają od właściciela corocznej, okresowej kontroli wentylacji grawitacyjnej. Rozwiązania mechaniczne należy kontrolować zgodnie z parametrami producenta i wskazaniami firmy instalującej konkretny system. W budynkach wykorzystywanych na cele przedsiębiorstw kontrole muszą być przeprowadzane znacznie częściej, wszystko zależy jednak od rodzaju działalności. Sama wentylacja musi także spełniać określone normy, przykładowo w kuchniach restauracyjnych musi być ona kilkukrotnie bardziej wydajna niż ta domowa. 

Dlaczego przegląd wentylacji jest tak istotny?

Wiele osób miało do czynienia z obowiązkową kontrolą kominiarską wentylacji. Zazwyczaj jest ona bardzo szybka i nie sprawia wrażenia czegoś szczególnie istotnego. Trzeba mieć jednak świadomość tego, że niedrożna instalacja to nie tylko zaduch, ale także zagrożenie dla zdrowia i życia. Brak prawidłowego obiegu powietrza może skutkować akumulacją wilgoci w pomieszczeniach, ta z kolei może prowadzić do namnażania się drobnoustrojów, pleśni oraz pojawiania się wykwitów na ścianach. „Stojące” powietrze może też być niebezpieczne w przypadku pojawienia się niecałkowitego spalania w piecykach gazowych. Tlenek węgla, powszechnie znany jako czad, to śmiertelnie niebezpieczna trucizna, nie posiada on zapachu i jest niewykrywalny żadnymi ludzkimi zmysłami.

Kiedy przeprowadzić przegląd?

Jeśli nie chcemy narażać zdrowia swojego i swoich bliskich lub walczymy z wilgocią w powietrzu, musimy upewnić się, że w naszym domu istnieje sprawna i odpowiednio wydajna wentylacja Tychy to jedno z miast, gdzie znajdziemy przedsiębiorstwa zajmujące się kontrolą, konserwacją i instalacją systemów wentylacji. Dla własnego bezpieczeństwa powinniśmy przeprowadzić przegląd co najmniej dwa razy w roku, z czego raz przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Podobnie, jeśli wprowadzamy się do nowego miejsca, nie ufajmy na słowo i sprawdźmy dokładnie stan wentylacji. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 3 =