Jakie są rodzaje transportu?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Transport to branża, bez której gospodarka nie mogłaby w zasadzie istnieć. Sprawia on bowiem, że jest możliwe szybkie przemieszczanie się osób (przewóz) i łatwy handel między podmiotami gospodarczymi oferującymi różne produkty a klientami (dostarczanie przesyłek). W dzisiejszych czasach transport otacza nas z dosłownie każdej strony i może przybierać różne formy. Jeśli ma to być dobra firma transportowa Warszawa jest miastem, w którym funkcjonuje kilkunastu dużych przewoźników znanych w całej Polsce.

Przewóz ludzi i towarów drogą lądową, morską i powietrzną

Transport można podzielić na kilka rodzajów, uwzględniając takie parametry, jak choćby: zastosowane środki transportu, typ ładunku, sposób organizacji przewozu czy rozmiar przesyłki. Większość osób zajmujących się tą tematyką bierze jednak pod uwagę przede wszystkim typ pojazdów wykorzystywanych do przewozu.

Wyróżniamy zatem transport:

– drogowy – stosuje się w nim samochody osobowe, busy dostawcze i samochody ciężarowe. Jest to zdecydowanie najtańszy sposób przewozu ludzi i towarów, dlatego cieszy się największą popularnością. Warto podkreślić, że w obrębie tej kategorii występują takie specjalistyczne odmiany jak np. transport chłodniczy. Jeśli chodzi o transport chłodniczy w Warszawie, znajdziemy w tym mieście co najmniej kilka firm mających w swojej ofercie usługę polegającą na dostarczaniu do klienta produktów wrażliwych na wysoką temperaturę.

– kolejowy – wykorzystuje się w nim tabory kolejowe, składające się z pociągów i całej infrastruktury. Koszty nie są tutaj wysokie, ale w ten sposób przewozi się zazwyczaj tylko ogromne zamówienia.

– morski – do przewozu ludzi służą statki pasażerskie, a towarów – kontenerowce, drobnicowce itp. Jest to transport o charakterze przede wszystkim międzynarodowym i międzykontynentalnym.

– lotniczy – stosuje się w nim samoloty pasażerskie (przewóz osób) i samoloty towarowe (przewóz ładunków). Jest to najszybszy sposób dostarczania przesyłek, ale najdroższy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Kamionkowe czy porcelanowe – jakie naczynia wybrać?
Naczynia są nie tylko elementem wyposażenia kuchni spełniającym praktyczne wymogi, ale również pełnią rolę ozdoby i mogą skutecznie uzupełnić swoim […]
Jak bezoperacyjnie pozbyć się zmarszczek?
Wraz z wiekiem w skórze ubywa kolagenu, który jest budulcem i jednocześnie rusztowaniem dla skóry. W związku z tym owal […]
W jakie sprzęty warto zaopatrzyć lokal organizujący imprezy okolicznościowe?
W jakie sprzęty warto zaopatrzyć lokal organizujący imprezy okolicznościowe?
Imprezy okolicznościowe mogą być organizowane w różnych miejscach, ale obecnie odbywają się przede wszystkim w specjalnie przeznaczonych do tego lokalach. […]