Jakie są właściwości łożysk?

Łożyska są jednym z najważniejszych elementów każdego mechanizmu, gdyż bez nich byłby on narażony na częste awarie. ich zadanie polega na ułatwieniu wprawiania w ruch innych części maszynerii i na ochronie tych części, bowiem bez łożysk elementy ruchome byłyby wystawione na nacisk wieli sił, które w końcu by je zniszczyły. Łożyska temu zapobiegają, a ich szczegółowe właściwości w dużej mierze zależą od rodzaju łożyska, z jakim mamy do czynienia. Jedną z największych grup łożysk jest łożysko toczne, które składa się z dwóch pierścieni, pomiędzy którymi zostały zastosowane elementy toczne. Jest to chyba najpopularniejszy rodzaj łożyska, który dzieli się na wiele podgrup.

Rodzaje łożysk dostępnych na rynku

Najliczniej stosowane są łożyska kulkowe. Ich nazwa pochodzi od użytych w nich elementów tocznych, którymi są – jak można się domyślić – specjalne, wytrzymałe kulki. Ich przeznaczenie jest bardzo szerokie, ale z uwagi na fakt, że są dość uniwersalne i mają mały moment obrotowy, najlepiej stosować je  miejscach, gdzie wymagane są wysokie szybkości obrotowe i nie można sobie pozwolić na duże straty mocy. Pamiętajmy jednak, że rodzajów łożysk kulkowych jest wiele, a każde z nich będą różniły się szczegółowymi cechami.

Do mniej popularnych rodzajów łożysk należą: walcowe, igiełkowe, baryłkowe i stożkowe. Nazwy te również pochodzą od elementu obrotowego w nich zastosowanego. W przypadku walcowych są to walce, w przypadku igiełkowych cienkie, podłużne wałeczki itd. Jeśli pragniemy zaopatrzyć się w najlepsze łożyska na rynku, warto przyjrzeć się łożyskom ze Szczecina, które słyną ze swojej solidności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście + dwadzieścia =