O tym, jak z pracy na roli kalosze wkroczyły na wybiegi

Jak wyglądają kalosze każdy wie. Z pewnością też większość z nas posiadała kiedyś choć jedną parę tego typu obuwia – dyżurną. Kojarzone są raczej z osobami zajmującymi się gospodarstwem lub z małymi dziećmi cieszącymi się zabawą w kałuży. Pomimo tego, że obecnie można je zobaczyć na profesjonalnych wybiegach, mało kto zna ich historię.

Historia kaloszy, jakiej nie znamy

Kalosze pojawiły się późno, ponieważ na początku XIX wieku. Ich poprzednikami były tzw. “galoches”, które pełniły funkcję butów ochronnych oraz “chausses semellees”. Zawdzięczamy to głównie Charles’owi Goodyear’owi, który otrzymał patent na gumę, a konkretniej na jej produkcję. Hiram Hutchinson zakupił go od Goodyear’a i otworzył własną firmę. Jego kalosze spodobały się ludności pracującej na roli, jednak swoją popularność w modzie zawdzięczają firmie Hunter, która zaprojektowała je na prośbę Ministerstwa Obrony w trakcie I wojny światowej.

Po wojnie ich praktyczność zagwarantowała im sławę. W 1976 roku firma otrzymała od księcia Edynburga, Filipa, tytuł “Royal Warrant”. W tym momencie produkcja kaloszy ruszyła z kopyta, a kalosze stały się modnym dodatkiem niemal każdego ubioru. Nie tylko jesiennego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

osiemnaście − 12 =