Elewacja budynku mieszkalnego powinna być wytrzymywała oraz atrakcyjna pod względem wizualnym, ponieważ stanowi jego zewnętrzną wizytówkę. Na rynku są dostępne różnorodne materiały doskonale nadające się do jej wykonania. Niektóre z nich są znane od stuleci (np. drewno czy kamień), inne zaś pojawiły się stosunkowo niedawno. Godne polecenia są m.in. płytki klinkierowe charakteryzujące się wysoką odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne, które nabyć można za pośrednictwem np. strony internetowej https://domus-sklep.pl/9-plytki-klinkierowe-elewacyjne.
W kategorii materiałów przeznaczonych na elewacje prym wiodą rozwiązania stosowane od wieków, czyli cegła oraz tynk. Z cegły produkuje się wysokiej jakości płytki o okrągłym, prostokątnym lub nieregularnym kształcie, które posiadają duże walory estetyczne, są trwałe i łatwe w czyszczeniu, a dodatkowo wyjątkowo odporne na wilgoć. Z kolei tynk dekoracyjny wykorzystywany do wykonania elewacji może mieć gładką lub chropowatą fakturę. Jest on przeważnie sprzedawany w formie proszku do rozrobienia i dzieli się na kilka rodzajów – mineralny, akrylowy oraz silikonowy. Popularnym materiałem są także panele i płytki drewnopodobne (z dębu, modrzewia, cedru, gatunków egzotycznych itp), prezentujące się niezwykle klimatycznie i dodające budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Ich ogromną zaletą jest to, że zapewniają dobrą izolację termiczną. Oto pozostałe wartościowe rozwiązania:
– okładziny z naturalnego kamienia – granitu, piaskowca, bazaltu czy marmuru,
– konstrukcje roślinne,
– tapety elewacyjne wyróżniające się oryginalnym wzornictwem,
– gont składający się z granulatu bazaltowego,
– płyty betonowe,
– włókno-cement – tworzywo powstałe z połączenia specjalnego cementu portlandzkiego z włóknami celulozowymi i winylowymi.