Jaki jest koszt zamontowania instalacji fotowoltaicznej?

Z roku na rok wzrasta liczba osób, które decydują się na zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachu swojego budynku mieszkalnego. Głównym argumentem przemawiającym za tym rozwiązaniem jest opłacalność finansowa – taka instalacja pozwala bowiem zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent na prądzie. Jest to widoczne zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Co istotne, energia fotowoltaiczna jest w pełni ekologiczna, ponieważ panele nie emitują żadnych szkodliwych substancji i są całkowicie bezgłośne.

Rozwiązanie ekonomiczne, a przy tym niezwykle wydajne

Opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest uzależniona w dużej mierze od ceny zestawu oraz cen energii w danym miejscu. W przypadku instalacji odznaczającej się mocą szczytową na poziomie 5 kWp, przeznaczonej głównie do zasilania urządzeń domowych i podgrzewania wody użytkowej, konieczne jest zamontowanie co najmniej 16 paneli, za które zapłacimy około 10 000 zł. Do tego trzeba oczywiście doliczyć koszty związane z zakupem dobrej jakości falownika, którym jest profesjonalny inwerter gwarantujący zmianę parametrów prądu płynącego z paneli na prąd przemienny (230 V, 50 Hz). Cena takiego urządzenia przeważnie zamyka się w 5 000 złotych.

Oprócz tego nie obejdzie się bez nabycia konstrukcji mocującej, przewodów o przekroju 4 mm2 oraz akcesoriów – to kolejne kilka tysięcy złotych. Z kolei za montaż całego systemu, wykonany przez profesjonalną firmę, zapłacimy nie mniej niż 2 000 zł. Podsumowując, całkowity wydatek to około 23-25 000 zł łącznie z doliczonym VAT-em w wysokości 8%. Jest to spora kwota, ale zwraca się ona zazwyczaj w ciągu dziesięciu lat (roczna oszczędność na prądzie to około 2500 zł), a po tym czasie zaczyna przynosić pokaźne zyski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × dwa =