Opony (wraz z felgami) są jednym z kluczowych systemów bezpieczeństwa we wszystkich możliwych pojazdach. Wynika to z faktu, że mają bezpośredni wpływ na pewność prowadzenia i komfort jazdy. Aby jednak należycie spełniały swoją funkcję, muszą być w odpowiedni sposób wyważone. Wymagają tego zarówno opony do samochodów osobowych, ciężarowych i przemysłowych, jak i opony do kosiarek czy quadów. Z niniejszego artykułu dowiemy się, czym jest wyważanie i jakie przynosi efekty.
Wyważanie to nic innego jak równomierny rozkład masy felgi oraz opony w taki sposób, aby masa całego koła na oś danego pojazdu (po jego zamontowaniu) była dokładnie rozłożona wokół środka obrotu. Pamiętajmy, że nawet nieznaczne dysproporcje wagi w niektórych fragmentach obwodu koła mogą skutkować poważnymi konsekwencjami, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę wyjątkowo duże prędkości obrotowe i bezpośrednio na nie oddziałujące siły odśrodkowe. Mówiąc prościej chodzi o to, by w kole nie występowały miejsca ani o większej, ani też o mniejszej masie.
Wyważanie najlepiej jest powierzyć specjalistom pracującym w profesjonalnych serwisach i warsztatach samochodowych. Korzystają oni bowiem ze specjalnej maszyny zwanej wyważarką, która pozwala precyzyjnie określić punkt zamontowania tzw. ciężarka równoważącego. Dzięki przeprowadzeniu omawianej czynności (koszt od 20 do 60 zł w zależności od rodzaju pojazdu) opony pneumatyczne pracują znacznie lepiej, co objawia się m.in.: wolniejszym zużyciem ogumienia i amortyzatorów, polepszeniem kierowalności, krótszą drogą hamowania, a także zwiększoną przyczepnością do nawierzchni. W konsekwencji wzrasta ogólny poziom bezpieczeństwa na drodze.