Czym jest kondensator ceramiczny?

Kondensator to komponent elektronicznego układu, charakteryzujący się zdolnością do gromadzenia ładunków elektrycznych. Współczesne modele tych urządzeń są niezwykle małe i wyspecjalizowane, dlatego doskonale sprawdzają się w systemach z prądem przemiennym oraz stałym, a także w licznych obwodach analogowych i cyfrowych. Jednym z ważniejszych rodzajów jest kondensator ceramiczny, w którym role dielektryka pełni wybrany materiał ceramiczny.

Specjalistyczne elementy budowy różnych układów elektrycznych i nie tylko

Kondensatory ceramiczne występują najczęściej w formie wielowarstwowych chipów (tzw. MLCC) albo ceramicznych dysków. Ze względu na nieduże rozmiary i niewielką pojemność (maksymalnie 1 µF) są przeznaczone głównie do montowania na powierzchni. Można je z powodzeniem stosować w obwodach AC, a poza tym idealnie nadają się w pracy z sygnałami odznaczającymi się wyjątkowo dużą częstotliwością. Ponadto stanowią kluczowe elementy obwodów rezonansowych, a także są z powodzeniem używane do takich zadań, jak blokowanie, sprzęganie oraz filtrowanie. Przykładem urządzeń zawierających takie części są choćby akumulatory litowo jonowe. Warto podkreślić, że omawiane kondensatory mogą zawierać trzy różne rodzaje materiałów ceramicznych:

  • o niskiej wartości stałej dielektrycznej — stabilne, odporne na wysokie temperatury i napięcie
  • o wysokiej wartości owe stałej — odznaczają się nieliniową zależnością zarówno od temperatur, jak i napięcia czy częstotliwości
  • substancje ferroelektryczne — w swojej strukturze zawierają tzw. domeny, co powoduje, że nie są odporne ani na zmiany napięcia, ani na jego duże wartości; drugiej strony charakteryzują się jednak wysoką stałą dielektryczną, dlatego stosuje się je w konstrukcji niewielkich i tanich elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × 5 =