Zakup poleasingowego sprzętu biurowego – czy warto?

/
Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Sprzęt elektroniczny jest potrzebny zarówno do indywidualnego użytku, jak i w większej skali, a więc dla pracowników w przedsiębiorstwach. Ceny nowych urządzeń są jednak wysokie, zwłaszcza gdy chodzi o nowoczesne wyposażenie o dobrych parametrach. Rozwiązaniem może być zatem sięgnięcie po rzeczy używane, pochodzące z leasingu. Czy warto rozważyć taką decyzję? 

Urządzenia poleasingowe – czyli jakie? 

Kupowanie używanych rzeczy zawsze wzbudza pewne wątpliwości, gdyż z reguły to nowe sprzęty dają poczucie, iż coś będzie niezawodne oraz na pewno się sprawdzi. Kwestia wyposażenia poleasingowego wygląda jednak nieco inaczej niż akcesoriów, które były wykorzystywane przez prywatnego użytkownika i są przez niego odsprzedawane. Duże firmy, które zatrudniają setki czy tysiące pracowników, potrzebują sprzętu do biura. Kupowanie takiej ilości elektroniki stanowiłoby ogromne obciążenie finansowe, nawet przy ewentualnych upustach za hurtowe transakcje. Z tego względu korporacje korzystają z leasingu, a więc wynajęcia takich urządzeń biurowych. Tak działające przedsiębiorstwa rzadko decydują się na wykup sprzętu, więc po zakończeniu obowiązywania umowy, ten wraca do firm, które go udostępniały. Te z kolei sprzedają go po bardzo niskich cenach do jednostek prowadzących biznes, polegający na odświeżeniu takich urządzeń i ich dalszej odsprzedaży. Tym samym takie wyposażenie ma zwykle dwa lub trzy lata i jest w zupełnie dobrym stanie, zwłaszcza, iż pośrednicy zajmują się także wymianą ewentualnie uszkodzonych lub wyeksploatowanych elementów. 

Kto decyduje się na takie zakupy? 

W praktyce urządzeniami używanymi, pochodzącymi z leasingu, interesują się zarówno osoby prywatne, jak i mniejsze firmy. Dla tych drugich często jest to jedyne rozwiązanie, gdyż niewielkie przedsiębiorstwa muszą poszukiwać minimalizowania kosztów, a jednocześnie potrzebują dobrego jakościowo wyposażenia. Tacy nabywcy często myślą również o monitorach czy drukarkach poleasingowych, czyli urządzeniach koniecznych w każdym biurze, a kosztownych, gdy trzeba się zdecydować na zakup nowych rzeczy w sklepach. Z perspektywy indywidualnych nabywców, najbardziej interesujące są zazwyczaj komputery, zarówno stacjonarne, jak i przenośne. Na rynku rzeczy poleasingowych można natrafić na bardzo ciekawe okazje, dla osób, które poszukują zaawansowanych urządzeń, lecz dysponują ograniczonym budżetem. 

Ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie

Głównym czynnikiem, który wpływa na zainteresowanie takim sprzętem jest oczywiście cena. Nie jest to jednak dziwne, gdyż urządzenia poleasingowe potrafią kosztować nawet mniej niż połowę rynkowej wartości nowej elektroniki o takich parametrach, podczas gdy wciąż mogą służyć nabywcy przez kilka kolejnych lat. Jednocześnie firmy wynajmujące takie urządzenia, korzystają z nich zwykle przez co najwyżej trzy lata, więc dalej jest to sprzęt aktualny jeśli chodzi o rynkowe trendy oraz wykorzystywane technologie. Warto zwrócić uwagę także na kwestie ekologiczne. Wybierając takie używane wyposażenie oddziałuje się na korzyść środowiska. Przede wszystkim mniej elektroniki ląduje dzięki temu na wysypiskach śmieci, a oprócz tego zmniejsza się popyt na nowe urządzenia, których produkcja stanowi spore obciążenie dla planety. Z perspektywy każdego człowieka są to zatem korzyści względem własnej moralności, natomiast w przypadku firm jest to wariant, który oddziałuje przy okazji pozytywnie na wizerunek przedsiębiorstwa. Obecnie duży nacisk kładzie się bowiem na aspekty proekologiczne, więc taki przedsiębiorca jest traktowany jako ktoś rozsądny i odpowiedzialny, także jeśli chodzi o względy społeczne. 

Szansa na zakup zaawansowanego sprzętu renomowanych producentów

Dużym plusem urządzeń takiego pochodzenia jest ich wysoka jakość. Korporacjom zależy na zapewnieniu pracownikom dobrego wyposażenia, gdyż sprzyja to zwiększeniu ich wydajności. Z tego względu taki sprzęt pochodzi od renomowanych producentów oraz charakteryzują go bardzo dobre parametry techniczne. Dlatego też szczególnie laptopy poleasingowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem, także wśród klientów indywidualnych. Zakup nowego komputera to bardzo duży wydatek, zwłaszcza, jeśli ma on być wydajny i o parametrach gwarantujących komfortowe korzystanie z takiego sprzętu. Wielu nabywców nie stać zatem na nowe urządzenia lub nie chcą tak mocno nadwyrężać domowego budżetu. W korporacjach wykorzystuje się natomiast komputery w wariantach biznesowych, które posiadają bardzo wydajne procesory oraz dużą ilość pamięci operacyjnej. Takie modele nie będą idealne dla graczy, gdyż nie posiadają zwykle zaawansowanych kart graficznych, lecz doskonale sprawdzą się dla użytkowników, którzy korzystają z laptopa przede wszystkim do pracy. 

Używany sprzęt wcale nie musi być gorszy

Choć używany sprzęt często z góry kojarzony jest z czymś gorszym niż nowe produkty, to wcale nie musi tak być. Duże przedsiębiorstwa sięgają w ramach leasingu po zaawansowane urządzenia, które są potem na bieżąco serwisowane, więc nie tracą wiele na jakości. Przy zakupie takiego wyposażenia warto natomiast skierować się do firmy, która specjalizuje się w handlu rzeczami poleasingowymi. Wtedy można mieć pewność, iż wadliwe elementy zostaną wymienione, a elektronika będzie działała bez zarzutu. Tacy sprzedawcy zapewniają też zwykle gwarancję na dany sprzęt biurowy. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
W jakie sprzęty warto zaopatrzyć lokal organizujący imprezy okolicznościowe?
W jakie sprzęty warto zaopatrzyć lokal organizujący imprezy okolicznościowe?
Imprezy okolicznościowe mogą być organizowane w różnych miejscach, ale obecnie odbywają się przede wszystkim w specjalnie przeznaczonych do tego lokalach. […]
Jak mierzyć wielkość i szerokość szamba?
Jak mierzyć wielkość i szerokość szamba?
W sytuacji, w której nie mamy możliwości podłączenia się pod miejski system kanalizacji, często jedynym rozwiązaniem pozostaje korzystanie z przydomowego […]
Jak zniwelować cienie pod oczami?
By podjąć efektywną walkę z cieniami pod oczami, warto zastosować ujędrniające serum pod oczy. To bardzo praktyczny specyfik z uwagi […]