Czym się kierować przy wyborze butów do noszenia na co dzień?

Buty noszone są zwykle przez kilkanaście godzin każdego dnia. Dzisiejszy tryb życia charakteryzuje się dużą aktywnością. Dlatego muszą  być przede wszystkim wygodne. Decyduje o tym materiał, jakość wykonania, a nawet zastosowanie nowoczesnych technologii. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę robiąc zakupy.

Odpowiedni rozmiar

To oczywiście najważniejszy parametr. Szczególnie gdy dotyczy butów noszonych często i długo w ciągu doby. Za małe, powodują nie tylko ogromny dyskomfort, ale przede wszystkim zniekształcają stopę i prowadzą do poważnych i bolesny zwyrodnień. Za duże również nie są dobrym wyborem, ponieważ powodują ocieranie naskórka i spory ból.

Dobrane do kształtu stopy

Jeśli buty w sklepie uciskają, nie należy ich kupować, tylko wybrać inny model. Każdy człowiek jest inny, więc i stopy różnią się, nie tylko rozmiarem, ale także szerokością, czy wysokością podbicia. Osobom, które cierpią, np. na haluksy poleca się obuwie z siateczką, która rozciąga się i nie powoduje bólu. Niezależnie od tego, czy na zakup dokonany był w sklepie stacjonarnym, czy internetowym, najważniejsze to by but założyć. Pospacerować w nim, poskakać i wykonywać różne ruchy stopą, żeby zidentyfikować, czy w żadnym miejscu nie uwiera.

Dopasowana wkładka

Warto zwrócić uwagę, by wkładka była odpowiednio miękka. Dzięki temu amortyzuje przede wszystkim piętę podczas ruchu. Jeśli jest dobrze wyprofilowana, pomaga także prawidłowo się jej układać.

Podeszwa

Na co dzień dobrze wybierać obuwie o niewielkiej masie. Gwarantują to podeszwy wykonane z nowoczesnych tworzyw, takich jak neopren, phylon, guma lub odpowiednio dobrane mieszanki, np. tak jak w obuwiu Nike Huarache. Podstawą jest także antypoślizgowy materiał.

Nowoczesne technologie

Zwykle ich nie widać na pierwszy rzut oka. To one jednak zwiększają komfort użytkowania. Niektóre buty zawierają np. poduszki powietrzne, które amortyzują ruch, inne specjalny materiał, który nie przepuszcza wody, ale świetnie odprowadza wilgoć na zewnątrz. Decydują się na konkretną technologię, warto zatem znać potrzebę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 2 =