W obecnych czasach bardzo istotne jest, by każdy dom, blok mieszkalny, budynek użyteczności publicznej czy zakład pracy był dobrze ocieplony. Przemawia za tym bowiem bardzo mocno zarówno ekonomia – niższe rachunki za ogrzewanie, jak i ekologia – niższa emisja spalin, wynikająca ze spalania węgla lub gazu.
Zdecydowanie najczęściej wykorzystuje się do ocieplania styropian. Jest to bowiem materiał niedrogi, a jednocześnie stanowiący bardzo dobrą barierę termoizolacyjną. Umieszcza się go najczęściej na ścianach zewnętrznych, w formie warstwy 5 cm lub 10 cm. Tani styropian jest bardzo skuteczny, nie ma tutaj konieczności kupowania bardzo drogich jego odmian, ponieważ każda izoluje w podobnym stopniu.
Oprócz tego materiału można jednak użyć też wełny mineralnej, która dodatkowo wypełni różne nieszczelności, którymi ciepło mogłoby próbować opuszczać budynek. Bardzo ważne jest, by materiały ocieplające kłaść nie tylko na ściany zewnętrzne, ale przede wszystkim na strop. Ciepło będzie bowiem najintensywniej próbowało uciekać do góry.
Po ociepleniu warto przeprowadzić także specjalne badanie, które sprawi, że będzie można dostrzec którymi jeszcze miejscami ciepło próbuje uciec z budynku. Następnie w tych miejscach można wpuścić np. dodatkowo piankę uszczelniającą. Różne materiały tego typu, jak również sam styropian, produkuje między innymi termoorganika. Znajdziemy je w większości marketów budowlanych i innych sklepach, które oferują materiały do dociepleń.