Problemy ze słuchem – do kogo i kiedy się zgłosić?

Problemy ze słuchem kojarzą nam się najczęściej z osobami starszymi, które ze względu na swój wiek mogą już przejawiać problemy na tym polu. Wcale jednak nie jest to regułą, ponieważ narażeni na liczne hałasy i toksyny nawet w młodym wieku możemy pogorszyć sobie ten zmysł. Może tez zdarzyć się tak na skutek pewnych przebytych chorób czy nawet uszkodzenia ucha przez zbyt gwałtownego oczyszczanie patyczkiem higienicznym. Gdy mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące naszego słuchu lub podejrzewamy u siebie niedosłuch, to pomóc może laryngolog w Krakowie lub dowolnym mieście Polski.

Pierwsze oznaki problemu

Objawem postępującego starzenia się słuchu jest pogłębiające, obustronne upośledzenie tego zmysłu. Wszystko zaczyna się od słabszego odbierania dźwięków o wysokim tonie, np. gwizdów, wraz z czasem mogą wystąpić nawet problemy ze zrozumieniem czyjejś wypowiedzi. Stopniowa degradacja słuchu jest czasami wręcz niezauważalna, a pierwszymi obserwatorami tego deficytu jest najbliższe otoczenie.

To oni zaczynają wyraźnie zwracać uwagę na pogłębiającą się dysfunkcję. Jeśli zauważasz u siebie niepokojące sygnały, to warto zgłosić się na specjalistyczne badanie, np. rentgen w Krakowie, poprzedzone oczywiście wywiadem lekarskim.

Inne niepokojące objawy:
– częste zwracanie się do rozmówców o powtórzenie wypowiedzi,
– pogłaśnianie telewizora i radia,
– nierozumienie słów w trakcie rozmów przez telefon,
– problemy z usłyszeniem szeptu,
– sami mówimy głośniej niż wymaga tego sytuacja,
– słyszymy uciążliwe szumy w uszach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 × jeden =