Dlaczego należy smarować przekładnie?

Otwierając jakikolwiek zakład przemysłowy, musimy być świadomi tego, że nasze wydatki nie kończą się na zakupie odpowiednich maszyn i zatrudnieniu obsługującego je personelu. Nie zakończą się one także na regularnym uzupełnianiu surowca, z którego wytwarzamy to, czym zajmuje się nasze przedsiębiorstwo. Sprzęt wymaga stałej konserwacji i napraw, by wszystko działało jak w szwajcarskim zegarku. Musimy więc zainwestować nie tylko w znającego się na naprawach konserwatora i mechanika, ale także zakupić narzędzia i odpowiednie substancje smarne, które zapobiegną korozji i wydłużą życie każdego urządzenia w naszym parku maszyn.

Niektóre elementy maszyn są bardziej podatne od innych

Dlatego należy o nie szczególnie zadbać. Ważne jest smarowanie przekładni czy prowadnic liniowych, ponieważ działają na nie ogromne siły tarcia, są one ciągle w ruchu i ich nadmierna eksploatacja sprzyja usterkom. W przypadku przekładni jest to bardzo istotne, ponieważ już kilkudniowe zaniedbanie może prowadzić do powstania mikrouszkodzeń, które z czasem będą prowadzić do poważnych uszkodzeń sprzętu. A zależy nam przecież, by wszystko chodziło tak, jak należy.

Smarowanie przekładni powinno odbywać się regularnie. Codziennie należy sprawdzać, czy urządzenie nie wymaga konserwacji i w miarę potrzeb należy aplikować specjalny, dobrany do naszych potrzeb smar. Nie oddawajmy się na tanie substancje smarne, lepiej od razu wydajmy nieco więcej i kupmy taki smar, który rzeczywiście może pomóc. To niewielki wydatek w stosunku do kosztów ewentualnego serwisu maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + 6 =