Do czego wykorzystywane są nadruki fleksograficzne?

Nie każdy materiał daje się łatwo zadrukować w sposób trwały i nieścieralny. W takich sytuacjach często wykorzystuje się specjalną technikę – fleksografię, której wyjątkowości nadają elastyczne formy zrobione z polimerów. Stosuje się także farby, które charakteryzują się tym, że dobrze przylegają do materiałów, z którymi mają kontakt.

Zalety nadruków fleksograficznych

Niewątpliwą zaletą jest możliwość ich wykonania nawet na nierównych powierzchniach. Mogą być zatem zaaplikowane na kartonie lub folii. Znamienna także jest ich duża trwałość. Nie są podatne na szybkie ścieranie. Dodatkowo nie rozpuszczają się i nie rozmazują pod wpływem substancji takich jak tłuszcze spożywcze. Nie zmieniają także swoich właściwości pod wpływem wysokich i niskich temperatur.

Zastosowanie w przemyśle opakowaniowym

Ze względu na wspomniane zalety nadruk ten stosuje się między innymi na paczkach wytworzonych z tektury. Kartonowe pudełka coraz częściej i chętniej wykorzystywane są do pakowania przesyłek oraz towarów różnego rodzaju. Przestają one jednak pełnić wyłącznie funkcję ochronną. Docenia się natomiast ich naturalny i minimalistyczny wygląd. Można go nieco uatrakcyjnić, stosując nadruki zawierające na przykład logo firmy, zaprojektowane specjalnie na życzenie klienta. Taką ofertę można znaleźć między innymi pod adresem https://janbox.pl/oferta/nadruk/. Technikę tę stosuje się także do opakowań zrobione z folii, takich jak reklamówki.  

Inne zastosowania

Nie tylko branża opakowaniowa stosuje fleksografię. Od jakiegoś czasu można znaleźć w sklepach koszulki z wypukłymi rysunkami i napisami. Jak się okazuje, one również wykonane są tą technologią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + dziewiętnaście =