Gaśnica to obowiązkowy element całej ochrony przeciwpożarowej we wszystkich budynkach – zarówno domach prywatnych, jak i lokalach użytkowych. Jednym z podstawowych rodzajów tego sprzętu jest gaśnica śniegowa, wypełniona skroplonym dwutlenkiem węgla. Działa ona na takiej zasadzie, że po jej opuszczeniu CO₂ rozpręża się, a następnie schładza do – 78 stopni i zamienia w suchy lód. Z niniejszego artykułu dowiemy się, do gaszenia jakich pożarów można jej używać w szczególności.
Gaśnice śniegowe składają się ze zbiornika wysokociśnieniowego, zaworu z bezpiecznikiem i dyszy, przez którą jest doprowadzany specjalny środek gaśniczy do węża wylotowego. Zbiornik jest zawsze wypełniony dwutlenkiem węgla, będącym głównym elementem napędowym sprzętu. Tego rodzaju gaśnice odznaczają się dosyć dużą wagą (2 lub 5 kg – w zależności od modelu) i posiadają przeważnie aż dziesięcioletnią gwarancję. Służą one przede wszystkim do gaszenia pożarów z grupy B oraz C, czyli cieczy palnych, materiałów topiących się w procesie spalania, a także różnorodnych gazów.
Ponadto można je z powodzeniem stosować do gaszenia urządzeń elektrycznych (maksymalnie do 1000 V), maszyn precyzyjnych oraz cennych przedmiotów (np. dzieł sztuki i zabytkowych archiwów). Wynika to z faktu, że użyty tutaj środek gaśniczy nie jest w żaden sposób niebezpieczny dla przedmiotów, a na dodatek nie pozostawia na nich śladu. Omawiane urządzenia nie nadają się natomiast do gaszenia ludzi, ponieważ ekstremalnie niska temperatura mogłaby spowodować odmrożenia oraz uszkodzenia wierzchniej warstwy ciała.