Handel nieruchomościami – na co trzeba uważać?

Sprzedaż domu czy mieszkania może okazać się bardziej skomplikowana niż się wydaje. Handlowanie nieruchomościami jest niełatwą pracą, dlatego przed przystąpieniem do transakcji warto dowiedzieć się na co zwrócić szczególną uwagę. Na co warto uważać sprzedając nieruchomość?

Jak wycenić nieruchomość?

Dobry plan sprzedaży to przede wszystkim odpowiednia wycena sprzedawanej nieruchomości. Cena, która jest niewygórowana przyciągnie klientów, jednak za niska będzie wydawała się podejrzana i może stanowić element odpychający potencjalnych nabywców. Wycena musi obejmować zarówno metraż, czyli wielkość nieruchomości, ale także jej stan techniczny oraz lokalizację i przeznaczenie.

Sprzedaż samodzielna czy z pośrednikiem?

Wielu sprzedających nie wie jak napisać dobre ogłoszenie ani gdzie szukać nabywców na swoją nieruchomość. Dlatego wolą skorzystać z biura nieruchomości, czyli pośrednika, który zajmie się całą procedurą poszukiwania klienta oraz sprzedaży i finalizacji umowy. Jednak nie zawsze jest to najlepszy pomysł. Zdarza się, że pośrednicy liczą sobie ogromną prowizję, ale ich zaangażowanie nie jest warte takich pieniędzy. Dodatkowo często osoby pośredniczące zniechęcają nabywców, ponieważ klienci wiedzą, że co ceny nieruchomości doliczona jest prowizja pośrednika.

Podczas handlu nieruchomościami warto być ostrożnym i uważać na nieuczciwych pośredników. Bardzo ważna jest dobrze skonstruowana oferta oraz uczciwa wycena sprzedawanej nieruchomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście + 3 =