Jak rozwijać dwujęzyczność u dziecka?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Dzieci dwujęzyczne mają w życiu łatwiej. To dość powszechne przekonanie, które wcale nie jest niezgodne z prawdą. Maluchy wychowane w domach, w których mówiło się w kilku językach, mają ułatwiony start w dorosłe życie. Biegła znajomość angielskiego, francuskiego czy rosyjskiego to as w rękawie na rynku pracy oraz przydatne narzędzie na polu towarzyskim lub przy okazji zagranicznych podróży. Poznajmy zatem sposoby na rozwijanie umiejętności lingwistycznych u naszych pociech.

Gdy rodzice pochodzą z różnych krajów

Posługiwanie się dwoma językami na poziomie zaawansowanym najłatwiej przychodzi dzieciom, urodzonym w związkach mieszanych, gdzie każde z rodziców pochodzi z innego kraju. Przyswajanie mowy zarówno matki, jak i ojca przebiega w takim przypadku naturalnie. Proces ten można jednak wspomagać. Dwujęzyczność doskonale rozwijają na przykład książeczki dźwiękowe. Dzięki nim najmłodsi mają okazję osłuchać się z językiem przy pomocy innego źródła niż ich domownicy.

Dwujęzyczne dzieci pary Polaków

Nieco trudniejszym zadaniem jest wychowanie dziecka dwujęzycznego, jeżeli jego oboje rodzice są Polakami. Nie jest to jednak niemożliwe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy naukowych, stworzonych przez osoby, dla których mowa, którą nasza latorośl ma przyswoić, jest ojczystą. Bajka w języku angielskim to bardzo dobry punkt wyjścia. Podczas jej oglądania pociecha mimowolnie pozna zasady, na jakich opiera się funkcjonowanie tego języka. Inną propozycją jest słuchanie z synem lub córką obcojęzycznych piosenek.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Event manager – czym się zajmuje i jak nim zostać?
Event manager – czym się zajmuje i jak nim zostać?
Event manager to zawód, który szturmem zdobył popularność w Polsce i na świecie. Jak wynika z samej nazwy – jest […]
Czy dziecko może się nauczyć szyć samodzielnie na maszynie?
Czy dziecko może się nauczyć szyć samodzielnie na maszynie?
Krawiectwo to bardzo interesująca dla maluchów dziedzina. Dzieci mają w sobie ogromne pokłady kreatywności, a dostępne w sklepach ubranka dla […]
Czy nosidełko dla zwierząt jest bezpieczne?
Czy nosidełko dla zwierząt jest bezpieczne?
Rynek akcesoriów dla czworonożnych przyjaciół wciąż zaskakuje nas nowościami. Designerskie szelki, smycze i obroże, zabawki interaktywne i modne ubranka coraz […]