Jak rozwijać dwujęzyczność u dziecka?

Dzieci dwujęzyczne mają w życiu łatwiej. To dość powszechne przekonanie, które wcale nie jest niezgodne z prawdą. Maluchy wychowane w domach, w których mówiło się w kilku językach, mają ułatwiony start w dorosłe życie. Biegła znajomość angielskiego, francuskiego czy rosyjskiego to as w rękawie na rynku pracy oraz przydatne narzędzie na polu towarzyskim lub przy okazji zagranicznych podróży. Poznajmy zatem sposoby na rozwijanie umiejętności lingwistycznych u naszych pociech.

Gdy rodzice pochodzą z różnych krajów

Posługiwanie się dwoma językami na poziomie zaawansowanym najłatwiej przychodzi dzieciom, urodzonym w związkach mieszanych, gdzie każde z rodziców pochodzi z innego kraju. Przyswajanie mowy zarówno matki, jak i ojca przebiega w takim przypadku naturalnie. Proces ten można jednak wspomagać. Dwujęzyczność doskonale rozwijają na przykład książeczki dźwiękowe. Dzięki nim najmłodsi mają okazję osłuchać się z językiem przy pomocy innego źródła niż ich domownicy.

Dwujęzyczne dzieci pary Polaków

Nieco trudniejszym zadaniem jest wychowanie dziecka dwujęzycznego, jeżeli jego oboje rodzice są Polakami. Nie jest to jednak niemożliwe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy naukowych, stworzonych przez osoby, dla których mowa, którą nasza latorośl ma przyswoić, jest ojczystą. Bajka w języku angielskim to bardzo dobry punkt wyjścia. Podczas jej oglądania pociecha mimowolnie pozna zasady, na jakich opiera się funkcjonowanie tego języka. Inną propozycją jest słuchanie z synem lub córką obcojęzycznych piosenek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × pięć =