Jakie miasta w Polsce znane są ze sztuki?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Obcowanie ze sztuką jest nieodłączną częścią człowieczeństwa. Od zarania dziejów ludzie wypełniali życie działalnością twórczą. Od prostych rysunków w jaskiniach przez wytwory kultury ludowej aż do skomplikowanych form sztuki współczesnej. Ta dziedzina jest o tyle piękna, że można dotrzeć ją tam, gdzie inni nie patrzą z podziwem. Sztuka nie mieszka wyłącznie w galeriach, łatwo (albo właśnie najtrudniej) spotkać ją na ulicach naszych miast. Polskie miasta również oferują miejsca, gdzie bliskość twórczości artystycznej jest wyjątkowa. Oto 5 ośrodków ważnych na mapie polskiej sztuki.

Kraków

Nie da się nie zacząć od krakowskiej świątyni sztuki, jaką jest Zamek Królewski na Wawelu, a w nim słynne arrasy z XVI wieku; malarstwo polskie w postaci portretów królewskich, czy takich dzieł jak „Hołd pruski” Jana Matejki, ale i europejskie pochodzące z Włoch, Niderlandów czy Niemiec. Dla fanów sztuki dziwiętnastowiecznej warta uwagi jest stała wystawa znajdująca się w Sukiennicach. Ważnym dla kultury miejscem jest także znajdujący się w Bazylice Mariackiej ołtarz Wita Stwosza. Do tego niezliczona ilość galerii sztuki z różnorodnymi wystawami.

Łódź

W Łodzi dominuje sztuka nowoczesna o czym świadczą m.in. informacje zawarte na stronie https://lodz.travel/turystyka/co-zobaczyc/kultura-i-sztuka/galerie-sztuki/. Podróż śladem artystów warto rozpocząć tu od Miejskiej Galerii Sztuki. W jej 4 lokalizacjach podziwiać można grafikę, fotografię, tkaniny artystyczne, rzeźby i wiele więcej. Zupełnie inny wymiar twórczości spotyka się na ulicach miasta. Liczne murale współczesnych artystów, nazywane zewnętrzną galerią. Kolory, zwory i instalacje na budynkach są imponującą formą wyrazy i zasługują na uznanie. Łódź stoi pod znakiem różnorodności, w której warto się zatracić.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny to małe klimatyczne miasto położone nad Wisłą, które od XX wieku stało się atrakcyjną lokalizacją dla twórców. Świadczy o tym zaskakująca ilość galerii sztuki, jak na tak małą miejscowość. Akcent postawiony jest tu na formy ludowe i tradycyjne. Ośrodki takie jak: Galeria Grabskich, Czerwone Wino, Galeria Leonardo, Galeria Kolor rozmieszczone są w okolicach Rynku, a zorganizowane w przytulnym stylu i są tak samo urokliwe jak całe miasteczko.

Warszawa

Stolica oferuje kontakt ze sztuką ze wszystkich okresów historii. Rozpoczynając od Muzeum Narodowego, Pałacu w Wilanowie, gdzie historia i klasyka wysuwają się na pierwszy plan przechodzimy do bardziej różnorodnych form np. w Poster Muzeum, gdzie oglądać można plakaty, czy Muzeum Neonów, a także Muzeum Figur Stalowych. Ważnym ośrodkiem jest Centrum Sztuki Współczesnej. To oczywiście nie wszystkie domy kultury w Warszawie. Odkrywać sztukę można tu przez setki godzin.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Co przygotować przed organizowaniem imprez masowych?
Co przygotować przed organizowaniem imprez masowych?
Niewątpliwie organizacja imprezy masowej jest poważnym przedsięwzięciem, wymagającym dużego zaangażowania ludzi. Bezpośrednio przed wydarzeniem należy bowiem dokładnie przygotować je według […]
Jakie obowiązki ma ochroniarz?
Jakie obowiązki ma ochroniarz?
Kim jest? Pracownik ochrony to osoba, która jest zatrudniona do ochrony mienia i osób. Ochroniarze są zazwyczaj umundurowani i działają […]
Wiosna – jaki ubiór będzie adekwatny do tej pory roku
Wiosna – jaki ubiór będzie adekwatny do tej pory roku
„W marcu jak w garncu” to przysłowie znane i jak się okazuje, bardzo prawdziwe. Pierwsze tygodnie wiosny to prawdziwa rewolucja […]