Jakie są rodzaje złącz kablowych?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Istnieją dziesiątki różnych typów złączy kablowych. Niektóre z nich są przeznaczone do stosowania na okablowaniu miedzianym, inne na okablowaniu światłowodowym. Niektóre złącza są odporne na warunki atmosferyczne, inne nie. Niektóre są przeznaczone do zastosowań wewnętrznych, podczas gdy inne nadają się tylko do użytku zewnętrznego. Niektóre wymagają instalatora, aby wyciąć kabel i połączyć go z powrotem, podczas gdy inne pozwalają na połączenie dwóch kabli bez cięcia ich w ogóle.

Niektóre z nich są omówione poniżej:

RJ-45 

Jest to typ złącza, które wygląda jak „8” z boku. Jest on używany z kablami Ethernetowymi i niektórymi kablami telefonicznymi.

BNC

BNC to skrót od Bayonet Neill-Concelman, który opisuje mechanizm blokujący stosowany w tym typie złącza. Jest on zazwyczaj używany z kablem koncentrycznym, a jego główną cechą jest bezśrubowy montaż.

NIC

NIC oznacza kartę interfejsu sieciowego i służy do podłączania kart sieciowych do przełączników sieciowych lub routerów za pomocą kabli RJ-45. Posiada również kluczowy mechanizm blokujący, który zapobiega przypadkowemu odłączeniu kabla od portu NIC.

DB-15 

DB oznacza podwójny rząd, natomiast 15 odnosi się do liczby pinów w każdym rzędzie (tj. 15 pinów na rząd). Złącza DB-15 są zwykle spotykane w starszych kartach graficznych, chociaż mogą być również wykorzystywane do komunikacji szeregowej, takiej jak łącza RS232 lub RS422/423 pomiędzy komputerami lub innymi urządzeniami wymagającymi komunikacji szeregowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie kroki możemy podjąć, aby poprawić nasze stosunki z pracownikami?
Jakie kroki możemy podjąć, aby poprawić nasze stosunki z pracownikami?
Pracownicy są trzonem każdej firmy. Bez nich nie ma biznesu. To oni ciężko pracują na sukces Twojej firmy, więc musisz […]
Jak ubrać się wycieczkę rowerową z dzieckiem?
Jak ubrać się wycieczkę rowerową z dzieckiem?
Wycieczka rowerowa z dzieckiem może być ciekawą formą rozrywki i dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu w rodzinnym gronie. Długie […]
Jak działają panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne z roku na rok zyskują na popularności. Wynika to z faktu, że pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej bezpośrednio […]